5
(1)

مقدمه

 کوره کاروگیت که در مقاطع طولی موج دار هستند، این کوره ها بطور گسترده ای هم در دیگ بخار و هم در دیگ آبگرم استفاده می شوند.کوره کاروگیت یکی از بخش های اصلی دیگ بخار و دیگ آبگرم در مدل های دیگ بخار فایر تیوب می باشد.  

کوره کاروگیت پدیده نوین بخار

اهمیت کوره کاروگیت

با توجه به اینکه کوره محل احتراق مشعل بوده  ، در معرض تنش های حرارتی  زیادی قرار  می گیرد. دمای محصولات حاصل از احتراق معمولا در حدود ۱۳۰۰ تا ۱۶۰۰ درجه سانتیگراد می باشد. به همین دلیل دمای کوره تا حدود زیادی افزایش یافته و این افزایش دما موجب انبساط حرارتی آن می گردد. بیشترین انبساط کوره با توجه به طول زیادتر نسبت به قطر، در جهت طول بوده که موجب تنش های ناخواسته در تیوب شیت ها و سایر اجزا  دیگ گشته که کاهش طول عمر دیگ را در پی خواهد داشت.

این مشکل به خصوص در بویلرهای با ظرفیت بالا محسوس تر می باشد زیرا افزایش طول کوره موجب افزایش میزان انبساط طولی و افزایش قطر و در نتیجه افزایش ضخامت کوره، موجب کاهش میزان انتقال حرارت می گردد.

یکی از راه حل های مناسب جهت غلبه بر مشکلات فوق استفاده از کوره کاروگیت یا کوره کوروگیت یا کوره آکاردئونی می باشد.

انواع کوره آکاردئونی

نحوه طراحی کوره کاروگیت

کوره کروگیت بر حسب میزان عمق و گام طبقه بندی می گردد که در استاندارد دیگ بخارEN 12953-3، به دو مدل کوره های کوروگیت از نوع فاکس Fox و مورسیون Morisson کوره موجدار داغ  و یا کوره موجدار سرد تشکیل می شود. تولید کوره کوروگیت یا آکاردئونی فرآیندی نسبتا پیچیده بوده و هرچه ضخامت کوره افزایش یابد و عمق بیشتر گردد این فرآیند مشکل تر می گردد. به دلیل همین مشکلات معمولا قیمت دیگ های دارای این نوع کوره ها بالاتر می باشد.

پس از ساخت کوره موجدار سرد باید عملیات حرارتی عادی سازی در 900 درجه سانتیگراد انجام شود. کوره های موجدار داغ به این عملیات نیاز ندارند زیرا فرم دهی در 900 درجه سانتیگراد انجام می شود.

انواع کوره کروگیت

مزایای کوره های کاروگیت

١. با کاروگیت کردن کوره انعطاف پذیری طولی آن بطور چشمگیری افزایش خواهد یافت و باتوجه به اینکه معمولا طول و دمای کاری کوره ها بالاست انبساط طولی کوره ها قابل توجه می باشد.

٢. از اعمال تنش های ناخواسته به دیگر بخش های دیگ جلوگیری خواهد شد.

٣. در مقایسه با کوره های هوپ دار از توانایی تحمل فشار بالاتری با همان ضخامت برخوردار می باشند.

٤. نیاز به مواد کمتر از دیگر مزایای این طرح است.

٥. در این کوره ها بدلیل افزایش سطح انتقال حرارت در سمت آب میزان انتقال حرارت کلی افزایش خواهد داشت و این مزیت موجب کاهش صدمه به دیگر بخش های دیگ و در نتیجه افزایش عمر دیگ خواهد شد.

٦. با توجه به افزایش ضریب انتقال حرارت، گرمای بیشتری جذب شده و باعث افزایش راندمان و کاهش میزان مصرف سوخت خواهد شد.

  افزایش سطح انتقال حرارت و راندمان دیگ از دیگر مزایای کوره های چین دار است، به علاوه این کوره ها دارای استحکام بیشتری بوده و می توانند در ضخامت های یکسان نسبت به کوره های ساده فشار بیشتری را تحمل نمایند.

انواع کوره های کاروگیت بر اساس استاندارد BS2790 و دارای استاندارد ملی ایران به شماره ۴۲۳۱  تا طول ۸ متر، قطر ۱۸۰ سانتی متر و ضخامت ۲۲ میلی متر می باشد.

کوره گاروگیت چیست

احتراق در كوره کاروگیت

کوره دارای سه نوع مشعل می باشد :
۱. مشعل شمعك (Pilot Burner) كه با جرقه زدن Ejector روشن می شود.
۲. مشعل گازوئيل (Light Oil Burner )
۳. مشعل مازوت (Heavy Oil Burner )
۴. مشعل گاز(Gas Burner )
مشعل شمعك همان شعله روشن كن است كه در گازهای خانگی هم وجود دارد.

سفارش کوره کاروگیت

شرکت نوین بخار به عنوان یکی از شرکت های دارای دستگاه کوره کاروگیت مفتخر است خدمات لازم جهت کاروگیت نمودن را به شما ارائه نماید. در صورت نیاز به کاروگیت نمودن کوره های خود لطفا از به قسمت خدمات کوره کاروگیت مراجعه نمایید.

 

 

2 پاسخ

تعقیب

  1. […] کاروگیت کردن کوره یکی از شیوه های نوین در تولید کوره ها می باشد. با این روش علاوه بر افزایش سطح حرارتی کوره، باعث انسجام مکانیکی و حرارتی در کوره نیز می شود. از این کوره ها معمولا در دیگ بخار استفاده می شود. با این روش میزان انفجار های ناشی از کوره ها در دیگ بخار به صورت چشم گیری کاهش یافته است. در این جا یکی از ویدیو کاروگیت کردن کوره دیگ بخار به منظور آشنایی با این فرایند نشان داده شده است. […]

  2. […] کوره کاروگیت دیگ بخار | گروه صنعتی نوین گفت: نوامبر 4, 2020 در 12:34 ب.ظ […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید.

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد امتیازها: 1

تاکنون امتیازی داده نشده است، شما اولین باشید.