کاربرد دیگ بخار در نیروگاه ها

کاربرد دیگ بخار در نیروگاه ها از اهمیت بالایی برخوردار است. نیروگاه های تولید برق را می توان به نیروگاه های آبی، گازی، خورشیدی، بادی، هسته ای و زمین گرمایی تقسیم بندی نمود. در میان این نیروگاه ها، نیروگاه های بخار چه در جهان و چه در ایران از اهمیت بالایی برخوردار است. حدود 65 درصد از انرژی الکتریسیته ایران از طریق نیروگاه های بخار تولید می شود. در نیروگاه های بخار، دیگ بخار به عنوان قلب سیستم وظیفه تولید بخار را بر عهده دارد که در ادامه به آن پرداخته می شود.

کاربرد دیگ بخار در نیروگاه ها

طرز کار نیروگاه بخار (کاربرد دیگ بخار در نیروگاه ها)

شماتیک کلی از نیروگاه بخار

نحوه کارکرد نیروگاه بخار بصورت کامل در بخش نیروگاه ها بیان شده است لذا در این قسمت بصورت مختصر به آن پرداخته می شود. در این نیروگاه ابتدا آب به داخل بویلر پمپاژ می شود. بویلر (دیگ بخار) وظیفه تبدیل آب به بخار را بر عهده دارد. لذا کوره موجود در دیگ بخار با ایجاد گاز های داغ آب پمپاژ شده در سیستم را به بخار اشباع تبدیل می نماید.

البته به منظور افزایش راندمان سیستم ابتدا در اکونومایزر آب به مقدار مناسبی پیش گرم می شود. اکونومایزر از یک لوله سری تشکیل شده که در مسیر گاز های داغ خروجی قرار میگیرد. از این رو ازگرمای هدر رفته مجددا استفاده می شود. پس از آن بخار اشباع تولیدی به بخش سوپر هیتر منتقل می شود. سوپر هیتر نیز از لوله های موازی که در مسیر گاز های داغ کوره قرار دارند تشکیل شده است. پس از عبور بخار اشباع از سوپر هیتر به بخار فوق اشباع تبدیل می شود.

سپس بخار فوق اشباع به توربین منتقل شده و انرژی حرارتی به انرژی مکانیکی تبدیل می شود. از چرخش پره های توربین توسط ژنراتور برق مورد نیاز تولید می شود. سپس بخار رد شده از توربین به بخش برج های خنک کن و کندانسور ها منتقل شده تا به حالت مایع تبدیل شود. آب تقطیر شده جهت انجام یک چرخه دیگر در سیستم به جریان می افتد.

کاربرد دیگ بخار در نیروگاه ها

نحوه کار کرد دیگ بخار در این قسمت قابل مشاهده است.

تجهیزات نیروگاه بخار (کاربرد دیگ بخار در نیروگاه ها)

با توجه به توضیحات گفته شده در قسمت طرز کار نیروگاه ها می توان تجهیزات نیروگاهی را به بخش های زیر تقسیم بندی نمود.

 • بویلر (دیگ بخار)
 • بویلر کمکی
 • ژنراتور (مولد برق)
 • توربین
 • سیستم خنک کننده (کندانسور و برج های خنک کننده)
 • اکونومایزر
 • سوپر هیتر
 • ری هیتر
 • فن ها
 • دودکش

شمایی از درون نیروگاه بخار

وظیفه بویلر در نیروگاه بخار (کاربرد دیگ بخار در نیروگاه ها)

دو نوع دیگ بخار در سیستم های نیروگاهی استفاده می شود.

 • دیگ بخار اصلی
 • دیگ بخار کمکی

در مقالات دیگر به کاربرد دیگ بخار در صنایع نفتی، غذایی، دیگ بخار فایر تیوب، تاریخچه دیگ بخار و اجزاء تشکیل دهنده دیگ بخار پرداخته شده است.

دیگ بخار اصلی

دیگ بخار اصلی وظیفه تولید بخار پر فشار و فوق اشباع را بر عهده دارد. این دیگ ها معمولا در دسته بندی انواع دیگ های بخار از نوع واتر تیوب (لوله آبی) هستند. بدین صورت که آب خروجی از اکونومایزر وارد لوله های آتشخوار موجود در دیگ بخار می شود. این لوله ها در محفظه آتش (کوره) قرار دارند. گازهای خروجی از بخش های دیگر و یا مشعل موجود در دیگ بخار آب را درون لوله به بخار تبدیل می کند. از این رو می توان این دیگ ها را به دو دسته بندی دیگ های دارای درام و دیگ های یک بار گذر تقسیم بندی نمود.

سوپر هیت

در دیگ های بخار دارای درام، آب موجود در درام از درون لوله هایی که در مجاورت گاز های داغ هستند عبور کرده و باعث تبدیل شدن آن ها به بخار می شوند. در این روش سیرکولاسیون آب به دو صورت طبیعی و اجباری انجام می شود.

در دیگ های بخار یکبار گذر، آب مستقیما وارد لوله شده و پس از طی نمودن مسیر لوله به صورت بخار از آن خارج می شود. لذا این دیگ ها بصورتی طراحی می شوند که آب قبل از خروج از لوله بصورت بخار در آید. در این روش سیرکولاسیون آب بصورت اجباری است.

دیگ بخار کمکی

این دیگ در زمان استارتاپ (آغاز بکار) سیستم مورد استفاده قرار می گیرند. در زمان آغاز بکار دیگ بخار اصلی نیاز به مقداری بخار دارد. این دیگ بخار وظیفه تامین نمودن بخار در هنگام شروع بکار سیستم را بر عهده دارد. همچنین این بویلر ها برای سیستم های گرمایش، تهویه، تهویه مطبوع، تصفیه خانه، گرمایش مخازن سوخت و سیستم خلا مورد استفاده قرار میگیرند.

دیگ بخار کمکی

گردآوری: پدیده نوین بخار

2 پاسخ

تعقیب

 1. […] ترین کاربرد های بویلر، استفاده از آن ها در صنایع نفتی، نیروگاهی، غذایی است. جهت آشنایی بیشتر به کاربرد دیگ بخار مراجعه […]

 2. […] استفاده از دیگ بخار در صنایع نفتی معمولا بر اساس محل به کارگیری  متفاوت است. در پالایشگاه به منظور انجام پیش گرمایش و یا جهت گرمایش در ریبویلر های برج تقطیر مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین از بخار فوق اشباع و اشباع معمولا در مبدل های حرارتی مورد استفاده قرار می گیرد. در بخش های دیگر پالایشگاه به منظور انجام فرآیند های تصفیه، شکستن هیدروکربن های متوسط و … نیز از بخار استفاده می شود. همچنین در پالایشگاه هایی که برق خود را از نیروگاه های داخلی تامین می نمایند از بخار تولید شده در دیگ های بخار برای این منظور استفاده می کنند.  (رجوع به کاربرد دیگ بخار در نیروگاه ها) […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *