دیگ آبگرم پدیده نوین بخار

همانطور که گفته شد دیگ ابگرم با حرارت دادن آب توسط گاز داغ که با یک لایه نازک از لوله از هم جدا شده، ابگرم مورد نیاز را تولید می کند. کاربرد دیگ ابگرم اغلب برای تاسیسات ساختمانی و سیستم گرمایش مرکزی ساختمان ها است. از این رو در این بخش به کاربرد دیگ اب گرم پرداخته و در ادامه آن انواع ابگرم و اجزاء تشکیل دهنده دیگ ابگرم را بررسی می کنیم.

کاربرد دیگ اب گرم

دیگ ابگرم پدیده نوین بخار

کاربرد دیگ اب گرم

دیگ ابگرم جهت ایجاد اب گرم برای سیستم گرمایش مرکزی کاربرد دارد. این سیستم نیز جهت استفاده در رادیاتورها، فن کوئل ها، یونیت هیترها، گرمایش از کف مورد استفاده قرار می گیرد. از این رو می توان گفت سهم عمده استفاده از دیگ ابگرم برای ساختمان های خانگی و اداری است. البته امروزه پکیج ها در خانه هایی که استفاده از دیگ ابگرم مقرون به صرفه نباشد، اغلب استفاده می شود.

یکی از مصارف مهم دیگ اب گرم، استفاده در آن در استخر و مراکزی که با ابگرم در ارتباط هستند، می باشد. در استخر ها به منظور ثابت نگه داشتن دمای آب از یک سیستم گرمایش مرکزی ستفاده نموده و آب مورد نیاز استخر و جکوزی را تامین می نماید.

کاربرد دیگ آب گرم

انواع ابگرم بر اساس دما

آبگرم تولیدی بر اساس دما به سه دسته تقسیم بندی می شود.

  • دما پایین: تا 100 درجه سانتی گراد و فشار 2 بار است. این مورد اغلب در ساختمان های خانگی و منازل کاربرد دارد.
  • دما متوسط: این سیستم دمایی مابین 120 تا 175 درجه سانتی گراد و فشار 10 بار دارد. این سیستم نیز به دلیل ایجاد دما و فشار بالاتر اغلب در مقیاس منطقه ای به کار میرود.
  • دما بالا: این سیستم دمایی بین 175 تا 230 درجه سانتی گراد و تا فشار 21 بار دارد. کنترل فشار در این سیستم از اهمیت بالایی برخوردار است. در این حالت باید فشار را پایین تر از فشار اشباع نگه داریم تا از تبدیل شدن به بخار جلوگیری شود. از این سیستم اغلب در هتل ها و بیمارستان ها استفاده می شود.

شوفاژ خانه دیگ ابگرم

اجزا تشکیل دهنده

اجزاء تشکیل دهنده دیگ دیگ ابگرم اغلب مشابه دیگ های بخار است. البته بعضی از سیستم های کنترل فشار در این سیستم ساده تر می باشد. در حالت کل اجزا دیگ ابگرم را می توان موارد زیر در نظر گرفت.

اجزاء تشکیل دهنده دیگ ابگرم

گردآوری: پدیده نوین بخار

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] که آب درون دیگ توسط مشعل و گاز های داغ گرم شده و برای مصارف گوناگون به کار گرفته می شود. در این حالت مانند دیگ های بخار آب […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *