پارامترهای طراحی دیگ بخار را می توان بر اساس نوع دیگ بخار تقسیم بندی نمود. به عنوان مثال در طراحی دیگ بخار واتر تیوب نحوه چرخش آب از اهمیت بالایی برخوردار است. از این رو پارامتر طراحی به نام circulation ratio اهمیت پیدا می کند. از دیگر عوامل مهم در طراحی دیگ بخار رفع نیاز های مصرف کننده از اهمیت بالایی برخوردار است.

از سوی دیگر تعدادی از پارامترهای طراحی دیگ بخار، بصورت مشترک در انواع دیگ های بخار مورد استفاده قرار می گیرد. این پارامترها شامل فشار طراحی، دمای طراحی، دمای طراحی پوسته، دمای طراحی لوله آتشخوار، دمای طراحی ورقه های بدنه، دمای ورود گاز، دمای صفحات نگهدارنده لوله و سطح حرارتی تابشی است.

در حالت کلی رویه کامل طراحی و ساخت انواع دیگ های بخار در آیین نامه های دیگ بخار بیان و به تفضیل شرح داده شده است.

پارامترهای طراحی دیگ بخار

پارامترهای مشترک طراحی دیگ بخار

فشار طراحی

این فشار در فرمول ها با نام فشار حرارتی یا فشار طراحی شناخته می شود. این فشار بسته به نوع سیستم در اکثر موارد به دمای طراحی وابسته بوده و بر اساس آن تعیین می شود. البته فشار طراحی نباید از فشار تنظیم شده برای شیرهای اطمینان بیشتر باشد. این مقدار برابر 110 درصد فشار طراحی است.

دمای طراحی

دمای طراحی جهت برآورد تنش طراحی مورد استفاده قرار میگیرد. می توان این پارامتر را یکی از اصلی ترین پارامترهای طراحی در نظر گرفت. در هنگام طراحی و استفاده از دمای طراحی باید دمای متوسط فلز را در شرایط سخت کاری که فشار ممکن است بالا باشد را در نظر گرفت. این مقدار نباید کمتر از 250 درجه سانتی گراد باشد.

دمای طراحی پوسته

این پارامتر برای قسمت هایی که با انتقال حرارت در آن ها رخ می دهد مورد استفاده قرار می گیرد. این پارامتر طراحی دیگ بخار اغلب برای درام مورد استفاده قرار گرفته و به دلیل ارتبا مستقیم با آب می توان دمای آن را برابر با دمای آب داخل درام در نظر گرفت.

دمای طراحی لوله آتشخوار

در طراحی دیگ  بخار، از این دو فرمول جهت محاسبه دمای طراحی لوله های آتش خوار استفاده می شود:

T = Ts + e1

T = Ts + 25

در این دو فرمول T برابر دمای طراحی، Ts دمای اشباع آب، e1 برابر ضخامت اسمی لوله است. مقدار دمای طراحی لوله آتشخوار را با استفاده از این دو فرمول محاسبه کرده و هرکدام بیشتر شد به معنای دمای طراحی مورد نظر است.

دمای طراحی صفحه نگه دارنده لوله ها

با توجه به اهمیت این پارامتر در قسمت آیین نامه هاو در آیین نامه ISIRI4231 بصورت کامل بیان شده است. این صفحات با گازهای داغ در تماس بوده و نباید دمای ورودی گاز داغ بیشتر از 800 درجه سانتی گراد باشد. این صفحات با توجه به اینکه نگه دارنده هستند در دماهای بالا باعث ایجاد تنش بر روی لوله ها و قسمتی از کوره شده و ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در سیستم شوند.

دمای ورودی گاز

دما ورودی گاز از پارامتر های مهم طراحی بوده و تعیین کننده رادمان و میزان دمای طراحی اصلی است. این دما خود به مواردی بستگی دارد که بصورت فرمول زیر نشان داده شده است.

Tg = 52.4 * (H/A)0.25

که در این فرمول Tg دمای ورودی گاز، H برابر مقدار حرارت خالص ورودی و A سطح حرارت تابشی موثر است.

سطح حرارتی تابشی موثر

این سطوح بر اساس نوع کوره متفاوت است و می توان بصورت زیر آن ها بر بیان نمود.

 • عقب مرطوب ——-> سطح حرارتی کوره + راپر + شبکه عقب راپر
 • عقب نیمه مرطوب ——-> سطح حرارتی کوره + راپر
 • عقب خشک ——-> سطح حرارتی کوره
 • برگشتی ——-> سطح حرارتی کوره + صفحه انتهای کوره
 • دیگ عمودی ——-> سطح حرارتی کوره + راپر + لوله دود

پارامتر های طراحی دیگ بخار

گردآوری: پدیده نوین بخار

7 پاسخ

تعقیب

 1. […] پارامتر های مهم در طراحی دیگ بخار – گروه صنعتی نوین گفت: جولای 4, 2020 در 2:07 ب.ظ […]

 2. […] دیگ بخار با استفاده از نرم افزار های طراحی دیگ بخار و پارامتر های مهم طراحی می توند در روند کلی کارکرد دیگ بخار موثر […]

 3. […] پلان جانمایی دیگ بخار محل کافی جهت تعمیر و سرویس دیگ بخار در نظر گرفته […]

 4. […] که در بخش پارامتر های طراحی دیگ بخار توضیح داده شد، پارامترهای طراحی بر اساس نوع دیگ بخار […]

 5. […] داخلی دیگ بخار و خود دیگ بخار است. یکی از موارد مهم در طراحی دیگ های بخار بخش سیستم بخار است. البته این سیستم بسته به میزان بخار […]

 6. […] بخار تولیدی، دما مورد نیاز آغاز می شود. سپس با بررسی پارامتر های مهم طراحی، یک مجموعه اطلاعات شامل اندازه مخزن، میزان توان پمپ […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *