نکات مهم نگه داری از دیگ بخار

نکات مهم نگه داری از دیگ بخار از اهمیت بالایی برخوردار است. از این رو علاوه بر بخش تعمیر و نگه داشت دیگ بخار نکات مهم نگه دارای از دیگ بخار را بصورت جداگانه ارائه دهیم.

در مجموع سه نوع تعمیرات بر روی دیگ های بخار صورت می پذیرد. این موارد شامل تعمیرات پیشگیرانه، تعمیرات اصلاحی و تعمیرات اضطراری می شود. این تعمیرات بسته به شرایط دیگ بخار بر روی آن ها اعمال می شود. بسته به این نوع تعمیرات به بیان نکات مهم نگه داری از دیگ بخار پرداخته شده است.

نکات مهم نگه داری از دیگ بخار

نکات مهم نگه داری از دیگ بخار

 • نازل ها و لوله های بدون عایق حتما رنگ آمیزی شود.
 • گریس کاری و روغن کاری شیر فلکه جهت روان بودن و جلوگیری از خوردگی بصورت کامل انجام شود.
 • از مناطق محفظه احتراق، تجهیزات کنترل فشار، کنترل سطح آب، لول کنترل و شیر اطمینان بصورت دوره ای بازرسی به عمل آید.
 • بازدید جامع شامل موارد زیر بر روی دیگ بخار اعمال شود:
  • بازرسی دیگ و متعلقات آن
  • مرور کارهای ثبت شده توسط اپراتور
  • بازرسی شعله و مشعل
  • گشودن درب جلو و بازدید از آجر های نسوز
  • گشودن درب عقب و بازدید از آجر های نسوز
  • بستن و آب بندی درب ها
  • بازدید و تمیزکاری لوله آتش و دود
  • بازرسی سیستم آب تغذیه
  • بررسی کیفیت احتراق

خاموش نمودن سیستم بصورت کوتاه مدت

جهت خاموش نمودن دیگ بخار برای مدتی معین و حداکثر تا یک شیفت کاری می توان به یکی از دو طریق زیر عمل نمود:

 1. شیر خروجی بخار دیگ را بسته و مشعل و پمپ تغذیه را روی حالت خودکار بگذارید. با این روش در طول این مدت فشار داخل دیگ حفظ شده و آماده شیفت بعدی می باشد. با توجه به اینکه در این حالت کارکرد دیگ بخار بدون حضور مسئول و ناظر انجام می گیرد، لازم است این امر را با شرکت بیمه در میان بگذارید تا آنها روش شما را تأیید نمایند در این حالت لازم است قبلاً از عملکرد درست سیستم ها اطمینان کامل حاصل شده باشد.
 2. شیر خروجی بخار را بسته پمپ تغذیه را در حالت دستی قرار دهید و سطح آب را تا بالاترین نقطه شیر آب نما بالا ببرید. این عمل به منظور جبران انقباض حاصل از پایین آمدن دما و فشار صورت می گیرد. پمپ را خاموش کرده و بگذارید مشعل در بالاترین فشار تنظیم شده خاموش گردد. کلید پمپ تغذیه و کلید مشعل را روی حالت خاموش بگذارید. وقتی مشعل متوقف شد آن را باز کرده و در حالی که فنجانک سوخت (cup) گرم است آن را تمیز نمایید. اگر این کار در حالت گرم انجام نگیرد تشعشع و حرارت حاصله باعث خشک شدن و جمع شدن رسوب کربن روی فنجانک سوخت خواهد شد. شیر آب را ببندید. چنانچه در طول این مدت فشار دیگ پایین بیاید این کار از ورود آب به داخل دیگ جلوگیری می کند. در شروع به کار بعدی قبل از شروع شدن دیگ حتما شیر تغذیه آب را باز نمایید. شیشه های آبنما و سطح آب را کنترل کنید و چشم الکتریکی و شیشه دریچه دید شعله در عقب دیگ را تمیز نمایید.

نکات مهم نگه داری از دیگ بخار

خاموش نمودن سیستم بصورت بلند مدت

جهت خاموش کردن دیگ بخار برای مدت طولانی می توان به یکی از دو روش زیر عمل نمود:

‌۱- روش خشک کردن دیگ:‌

 در هنگام سرویس دیگ بخار وقتی دیگ را خاموش نمودید لوله ها، صفحه لوله ها (tube plates)، کوره و تمامی سطوحی را که با حرارت و گاز احتراق تماس دارند باید از دوده های حاصل از سوخت تمیز نمود و بعد از تخلیه بخار و نیم گرم شدن دیگ، آب دیگ بخار را تخلیه کرده و دریچه های آدم رو، دست رو و لایروبی را باز نموده و گل و لای، رسوب و جرم ها را خارج و داخل دیگ را کاملاً تمیز کنید. بایستی سعی شود که داخل دیگ کاملاً خشک شده و رطوبت آن تا حد امکان گرفته شود.

شناورهای کنترل کننده سطح آب را بیرون آورده و محفظه آنها را از رسوب و پوسته های زنگ تمیز و خشک نموده و دوباره نصب نمایید. شیرهای خروجی هوا و تخلیه دیگ و تخلیه بخار را باز کنید. با به کار بردن مواد شیمیایی مناسب می توان دیگ را در حالت خشک نگهداری نمود. در طول مدت خاموشی دیگ بایستی در هر هفته دو یا سه بار موتورها را بچرخانید تا محور آنها به مدت طولانی در یک وضعیت نماند.

  ۲- در وضعیتی که دیگ آبگیری شده باشد:‌

اگر قبل از سرویس دیگ بخار دیگ آبگیری شده باشد آن را خاموش کرده و سعی نمایید که حباب های داخلی وجود نداشته باشد. آب دیگ باید هر هفته یک بار آزمایش شود و مواد شیمیایی ذخیره برای تصفیه آب در تمام مدت جهت جلوگیری از اکسیداسیون تزریق شود.

دیگ بخار ساخته شده توسط شرکت پدیده نوین بخار

گردآوری: پدیده نوین بخار

2 پاسخ

تعقیب

 1. […] از خطرات ناشی از انفجار جلوگیری شود. از این رو ایمنی و نکات مهم در تعمیر و نگه داشت بویلرتوسط اپراتور  مخاطرات پیش […]

 2. […] دی ایریتور باید به میزان 20 دقیقه از آب بویلر را در خود جای […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *