نحوه کارکرد دیگ بخار

دیگ بخار بر اساس دسته بندی های مختلفی که دارد می تواند به صورت های مختلفی عمل نماید. البته وظیفه اصلی دیگ بخار ایجاد آب گرم، داغ و بخار است. لذا در حالت کلی می توان گفت این دیگ ها به سه صورت دیگ آبگرم، دیگ روغن داغ و دیگ بخار مورد استفاده قرار میگیرند. در ادامه به بررسی نحوه کارکرد دیگ بخار می پردازیم.

مقدمه

دیگ های بخار با توجه به کاربردی که در صنعت دارند از تنوع بالایی برخوردار هستند. لذا در اولین مرحله آشنایی با انواع این دیگ ها از اهمیت بالایی برخوردار است. از این رو ابتدا به بررسی اجمالی در مورد انواع دیگ ها پرداخته شده و سپس به بررسی روش کارکرد این دیگ ها بر اساس دسته بندی پرداخته می شود. (دسته بندی کامل انواع دیگ های بخار را در این قسمت مشاهده کنید.)

نحوه کارکرد دیگ بخار

انواع دیگ بخار (نحوه کارکرد دیگ بخار)

همانطور که گفته شد طراحی های گوناگونی جهت تولید انواع دیگ های بخار مطرح شده است. (نرم افزار های طراحی دیگ بخار) از این رو می توان دسته بندی را به بر اساس های مختلف بر روی این سیستم ها انجام داد. البته این دسته بندی ها بر روی عملکرد سیستم تاثیر چندانی نمیگذارد. دسته بندی مهمی که نحوه عملکرد سیستم و کاربرد دیگ بخار را تغییر میدهد بر اساس جریان سیال درون لوله ها است. این دسته بندی علاوه بر تغییر عملکرد سیستم بر روی کاربرد این دستگاه ها تاثیر بسزایی دارد. از این رو بر اساس این دسته بندی می توان گفت که دیگ های بخار به دو دسته دیگ های فایر تیوب و دیگ واتر تیوب تقسیم بندی می شوند.

دیگ واتر تیوب

دیگ های واترتیوب در صنایع بزرگ مانند صنایع نفتی (صنایع گوناگون نفتی مانند پالایشگاه، پتروشیمی) و نیروگاهی به دلیل طرفیت بالای تولید بخار پر فشار مورد استفاده قرار می گیرد. البته با توجه به هزینه بالا نصب و راه اندازی و همچنین تعمیر نگه داشت و بررسی نکات نگه داری از آن ها مهم می شود تا از ایمنی سیستم بر اساس آیین نامه ها و خوردگی جلوگیری شود. همچنین در این روش سختی آب باید به نسبت بسیاری پایین باشد. لذا با می توان گفت با بهره گیری از اصول می توان خطر انفجار در این سیستم ها را کاهش داد. این سیستم توانایی تولید انواع بخار شامل بخار اشباع و فوق اشباع را داراست.

دیگ فایر تیوب (نحوه کارکرد دیگ بخار)

از سوی دیگ دیگه های فایرتیوب که به نحوه کارکرد آن پرداخته می شود برای صنایع متوسط که نیاز به بخار با فشار بالا ندارند (مانند صنایع غذایی) استفاده می شود. تاریخچه، اجزاء تشکیل دهنده و همچنین کنترلر های بکار رفته در این سیستم ها در مقالات دیگر بیان شده است. این دیگ ها نسبت به دیگ های واترتیوب ظرفیت پایین تری دارند که با استفاده از یک نقشه کشی مناسب جهت چرخش مناسب آب در سیستم، نصب ادوات جانبی مانند دی ایریتور و با مدیریت انرژی می توان راندمان این سیستم را افزایش داد. بخار تولیدی در این سیستم معمولا از نوع اشباع است. به دلیل سادگی کارکرد این سیستم معمولا از اپراتور های ساده استفاده می شود.

نحوه کارکرد دیگ بخار

علی رقم دسته بندی فوق الذکر اساس کلی کارکرد دیگ بخار بر اساس انتقال حرارت از گازهای داغ تولیدی در مشعل به آب جهت تغییر فاز از فاز مایع به گاز (بخار) است. از این رو می توان اساس کلی را بصورت همجواری آب و گاز داغ و جداسازی بر اساس لوله های آتشخوار دانست. تنها فرق موجو در بین این دو روش یعنی دیگ بخار لوله آبی و دیگ بخار لوله آتش در نحوه حرکت سیال است.

دیگ بخار واتر تیوب (نحوه کارکرد دیگ بخار)

در روش لوله آبی، آب درون لوله هایی که در محفظه آتش قرار گرفته اند حرکت می نماید. مشعل موجود در کوره باعث ایجاد گاز داغ می شود. لوله هایی که در تماس مستقیم با شعله یا گاز داغ هستند سبب انتقال حرارت می شوند. آب داغ شده پس از تغییر فاز به حالت بخار رفته و از طریق لوله به محفظه بخار می روند. پس از آن بخار موجود در مخزن بخار مورد استفاده قرار می گیرد.

دیگ بخار واترتیوب افقی

دیگ بخار فایر تیوب (نحوه کارکرد دیگ بخار)

در روش لوله آتشی، لوله ها به انتهای لوله وصل شده اند. پس از تولید گاز های داغ توسط مشعل توسط لوله درون دیگ بخار حرکت می کنند. بسته به نوع قرار گیری لوله ها و تعداد پاس ها گاز داغ رون این لوله ها عبور کرده و از دودکش خارج می شود. درون درام اصلی که لوله ها از آن عبور میکند آب تا حد مشخصی پر می شود. تماس مستقیم آب با لوله ها سبب انتقال حرارت می شود. و سپس بخار تولیدی از بالای دیگ خارج می شود.

دیگ بخار فایرتیوب افقی (دیگ بخار فایر تیوب خوابیده)

جهت مقایسه عملکرد دو سیستم دیگ بخار فایر تیوب و واتر تیوب به این قسمت مراجعه کنید.

گردآوری: پدیده نوین بخار

5 پاسخ

تعقیب

  1. […] سبب آب درون درام یا لوله ها را به بخار تبدیل می نماید. مکانیزم عملکردی دیگ بخار بسته به نوع دیگ بخار متفاوت می باشد. همچنین طراحی دیگ […]

  2. […] نحوه کارکرد دیگ بخار بصورت جامع در قسمت نحوه کار کرد بویلر ها بیان شده است. در دیگ بخار فایر تیوب ابتدا آب از طریق پمپ تغذیه به درون درام هدایت شده و به مقدار 3/4 آن را پر می کند. این مقدار توسط کنترلر سطح مایع بررسی و تنظیم می شود. سپس گاز های داغ درون کوره که توسط مشعل تولید شده است به پاس دوم لوله ها وارد می شود. بر همین اساس بر اساس نوع دیگ و تعداد پاس، گاز ها از آن عبور کرده و از دودکش خارج می شود. […]

  3. […] کارکرد دیگ بخار بصورت جامع در قسمت نحوه کار کرد بویلر ها بیان شده است. […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *