مخزن کندانس دیگ بخار

منبع کندانس (condence tank)

مخزن کندانس یا منبع کندانس در دیگ بخار  برای جمع آوری و ذخیره سازی آب برگشتی حاصل از تقطیر بخار در دیگ بخار و تجهیزات انتقال  حرارت مورد استفاده قرار می گیرد.

آب جبرانی سیستم از طریق مخزن کندانس تامین شده و ترکیب آب جبرانی با کندانس در این منبع مانع شوک های حرارتی وارده به دی اریتور می شود. در سیستمهایی که فاقد دی اریتور هستند پمپ های منبع کندانس می توانند نقش پمپهای تغذیه را هم داشته باشند.

اصولا مخازن کندانس در چاله ای که به چاله کندانس معروف است و در سطحی پایینتر از تمامی تجهیزات و دستگاههای موتورخانه ها  نصب میگردد تا بتوان آب برگشتی  جمع شده از تله بخار را جمع آوری کرد.

مخزن کندانس دیگ بخار

منبع کندانس (مخزن کندانس)

سیستمهای بخار یا به عبارتی دیگر بویلرهای بخار دارای قسمتهای مختلفی می باشند.

یک سیستم  بخار شامل قسمتهای  زیر می باشد:

بویلر(دیگ جوشاننده) :

بویلر که دستگاه تولید بخار است.

سیستمهای انتقال بخار:

لوله کشی در سیستم تولید بخار که از لوله های آتشخوار و مقاوم استفاده می شود.

تله بخار:

همانطور که از نامش پیداست قسمتی از سیستم می باشد که از اتلاف انرژی و بخار در دیگ بخار جلوگیری می کند.

چاله کندانس:

محل گودی در سیستم دیگ بخار که سطح آن از تمام  قسمت های دیگر مصرفی  پایین تر می باشد و تمام آب برگشتی به سمت آن کنترل و هدایت می شوند.

پمپ های کندانس:

وظیفه پمپ کندانس این است که آب برگشتی را از مخزن کندانس به دیگ بخار برای بخار شدن مجدد پمپاژ می کند.

دی اریتور:

دی اریتور یا هوازدا که در حقیقت وسیله ای است که برای جدا سازی گاز های نا محلول آب.

کاربرد مخزن کندانس در دیگ بخار:

از آنجائیکه آب استفاده شده در دیگ بخار نیازی به تصفیه یا پیش گرم کردن و رسوب گیری ندارد ، لذا خطوط بخار به گونه ای طراحی می گردد که بخار را به صورت آب برگشتی  با تله بخار جمع کرده و سپس به چرخه تولید بخار باز می گرداند.

آب کندانس برگشتی دارای  فشار می باشد بنابراین لازم است آب تحت فشار وارد مخزنی به نام مخزن کندانس شود دراین مخزن فشار آب به حداقل میزان ممکن کاهش خواهد یافت و هر چقدر فشار آب ورودی به مخزن کندانس بیشتر باشد میزان تبدیل شدن به بخار افزایش خواهد یافت.

از مزایای دیگر منبع  کندانس می توان به کاهش دادن  هزینه های جانبی دیگ بخار اشاره کرد. استفاده از مخزن کندانس  باعث صرفه جویی در مصرف سوخت و انرژی در دیگ بخار می شود.

جنس مخزن کندانس:

چدن:

استفاده از چدن باعث ایجاد نشتی در بخش اتصالات و درزهای مخزن کندانس شده و در برابر خوردگی ضعیف می باشد.

فولاد ریخته گری:

فولاد ریخته گری پرمصرف ترین ماده مورد استفاده در ساخت مخازن تانک تغذیه است و در صورت عدم استفاده از آبکاری و پوشش در ورق هزینه پایینتری داشته ولی در این صورت مستعد خوردگی است، این مشکل با آبکاری مناسب سطح برطرف می شود ولی هزینه اولیه را بالا می برد.

پلاستیک:

استفاده از پلاستیک به دلیل هزینه نسبتا بالای مواد اولیه مصرفی  قابل استفاده در شرایط دمایی بالا مقرون به صرفه و معمول نیست با این حال در مخازن تانک آب سرد می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

فولاد ضد زنگ:

با استفاده از این ماده عمر مخزن کندانس افزایش پیدا کرده و دارای هزینه اولیه بیشتری است جنس فولاد ضد زنگ مصرفی از نوع L 304 می باشد.

حجم مخزنهای کندانس بویلر صنعتی

ظرفیت مخزن کندانس در دیگ بخار از 1000 لیتر به بالاتر می باشد. ظرفیت مخزن کندانس معمولا رابطه مستقیمی با ظرفیت تولید بخار در بویلر صنعتی دارد، به این صورت که ظرفیت منابع کندانس دیگ بخار برابر است با ظرفیت تولید بخار در یک ساعت.

در هنگام تهیه مخزن کندانس باید به حجم و ظرفیت آن توجه ویژه ای داشته باشید. علاوه بر حجم و ظرفیت باید ابعاد و محل استقرار را قبل از خرید مهیا کرد تا هنگام نصب و راه اندازی با مشکل مواجه نشوید. باید محل استقرار مخزن در مکانی باشد که دارای کف شوی می باشد و امکان رد و بدل شدن هوا وجود داشته باشد.

دلایل بازگرداندن آب ناشی از کندانس :

1-صرفه جویی در مصرف سوخت و انرژِی

2-صرفه جویی در استفاده از مواد شیمیایی

3-صرفه جویی در هزینه های فاضلاب

4-صرفه جویی در مصرف آب

5-کمک به کاهش آلودگی هوا

متعادل سازی در تانک کندانس

به منظور جلوگیری از افزایش فشار، تانک کندانس باید مجهز به ونت باشد.

قطر این لوله در تانک های 2000 لیتری برابر 200 میلی متر و در تانکهای 30000 لیتری برابر 250 میلی متر است. لوله ونت باید دارای کلاهک مخصوص باشد که با پره های داخلی آب موجود در بخار خروجی را جدا ساخته و از طریق لوله تخلیه خارج نماید.

پمپ کندانس

وظیفه پمپ کندانس انتقال کندانس حاصل از تقطیر بخار به دی اریتور برای هوا زدایی می باشد، دبی پمپ کندانس برابر با دبی دیگ بخار بعلاوه آب جبرانی خواهد بود.

می توان دبی پمپ کندانس را دو برابر دبی دیگ بخار در نظر گرفت تا زمان بین خاموش و روشن شدن آنها بیشتر شود.

مخزن کندانس و چاله کندانس:

مخزنی که بخار تقطیر شده (کندانس) به آن وارد می گردد مخزن کندانس و چاله ای که مخزن کندانس در آن قرار می گیرد چاله کندانس نامیده می شود

نکته قابل توجه در مخزن کندانس این است که بخار تولید شده در سیستم گرمایشی در واقع آبی است تصفیه و پمپاژ می شود و از طریق دی اریتور عملیات گاززدایی و حذف املاح موجود در آب انجام می شود، بنابراین پس از گرفتن گرمای بیشتر از دستگاه تبدیل به بخار می شود که دارای ارزش و اهمیت بالایی می باشد که می تواند مجددا مورد استفاده قرار بگیرد.

ظرفیت  به گونه ای طراحی می شود که می تواند هنگام قطعی آب حدودا 10-15 دقیقه آب دیگ را تامین کند.

احتیاج به تایید آخرین نظر می باشد
4 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *