5
(1)

با توجه به مطالب ارائه شده در سایت، با دیگ بخار، انواع آن و کاربرد های آن آشنا شدیم. با توجه به مصارف صنعتی دیگ بخار، افزایش راندمان و همچنین افزایش طول عمر از اهمیت بالایی برخوردار است. از این رو در کنار دیگ بخار تجهیزاتی جهت افزایش طول عمر دیگ بخار ارائه می شود. یکی از این دستگاه ها دی ایریتور (هوازدا) است. وجود اکسیژن و گاز های حل شده در آب می تواند سبب خوردگی و کاهش طول عمر دستگاه شود. جهت از بین بردن این گاز ها از هوازدا استفاده می شود که در ادامه با آن اشنا می شویم.

دی ایریتور

اهمیت استفاده از  دی ایریتور

همانطور که گفته شد هوازدا وظیفه هوازدایی در سیستم را دارد. البته این دستگاه با پیش گرم نمودن آب باعث افزایش راندمان سیستم نیز می شود. در حالت کلی موارد کاربرد هوازدا ها را به صورت زیر خلاصه نمود.

 • حذف اکسیژن: اکسیژن به عنوان یک اکسید کننده می تواند باعث ایجاد آسیب های زیادی به صفحات فلزی شود. از این رو هوازدا با حذف اکسیژن از زنگ زدن لوله و بدنه دیگ بخار جلوگیری کرده و به موجب آن خوردگی را در سیستم کاهش می دهد.
 • حذف دی اکسید کربن و گاز های دیگر: وجود دی اکسید کربن می تواند pH آب را کاهش داده که این امر به اسیدی شدن آب منجر می شود. اسیدی شدن آب می تواند باعث خوردگی و کاهش طول عمر سیستم شود. از این رو هوازدا با حذف 100 درصدی دی اکسید کربن باعث افزایش طول عمر دستگاه می شود.
 • پیش گرمایش آب: ورود آب سرد به دیگ بخار باعث ایجاد شوک در آن می شود. از این رو دی ایریتور با پیش گرمایش آب علاوه بر کاهش انحلال گاز ها راندمان سیستم را نیز افزایش می دهد.

کاربرد هوازداها

 1. جلوگیری از خوردگی لوله و بدنه
 2. جلوگیری کاویتاسیون در پمپ
 3. پیش گرمایش آب
 4. حذف بوی بد ایجاد شده توسط اکسیژن

انواع دی ایریتور

یکی از ویژگی های منحصر به فرد هوازدا کاهش اندازه ذرات آب می باشد. با این کار میزان سطح تماس افزایش یافته و انتقال جرم به صورت بهتری صورت میگیرد. از این رو تقسیم بندی هوازداها بر اساس نوع کوچک سازی آب انجام می شود.

 • هوازدا سینی دار
 • هوازدا اسپری شونده

همانطور که در تصویر نشان داده شده است هوازدا سینی دار دارای یک کلاهک بوده و سینی های موجود در آن ارای حفرات ریزی بوده که سبب کاهش اندازه ذرات آب می شوند. از سوی دیگر هوازدا اسپری شونده با اسپری نمودن آب باعث کاهش اندازه ذرات آب می شود. هوازدا های سینی دار طول عمر بالاتری نسبت به هوازداهای اسپری شونده دارند. به لحاظ قیمت تمام شده نیز هوازداهای سینی دار از قیمت بالاتری برخوردار هستند. از این رو در دی ایریتور های سینی دار معمولا در صنایع بزرگ مانند نیروگاه ها استفاده می شود. از دی ایریتور های پاششی نیز در صنایع کوچک تر به دلیل هزینه پایین تر استفاده می شود.

دی ایریتور سینی دار

تصویری از هوازدا سینی دار

دی ایریتور اسپری شونده

تصویری از هوازدا اسپری شونده

عملکرد دی ایریتور

عملکرد سیستم دی ایریتور به دو قسمت مهم تقسیم بندی می شود. بخش نخست ایجاد قطرات کوچک آب و بخش دوم ایجاد گرما در سیستم است. با توجه به رابطه عکس موجود میان دما و حلالیت گاز ها در مایعات، با افزایش دما می توان حلالیت گازها را در مایعات کاهش داد. از سوی دیگر با کاهش اندازه قطرات آب میزان سطح تماس جهت انتقال حرارت و انتقال جرم افزایش یافته و زدایش گاز ها با سرعت و راندمان بالاتری صورت می پذیرد.

معمولا هوازدا ها را بالاتر از پمپ ها نصب می کنند تا از هد خالص مثبت مکش که باعث ایجاد پدیده کاویتاسیون می شود جلوگیری شود.

عملکرد هوا زدا (هوازدا)

در حالت کلی مکانیزم سیستم هوازدایی از سه بخش تشکیل شده است.

 1. افزایش دما: با نزدیک شدن دمای آب به دمای اشباع، حلالیت گاز های موجود در آب تقریبا صفر می شود. و در هنگام خروج مقدار اکسیژن موجود در آب به 4 قسمت در میلیار رسیده و گاز دی اکسید کربن و دیگر گاز ها بصورت کامل ازبین می رود.
 2. کاهش فشار جزئی گاز: به دلیل فضای داخل هوازدا و همچنین کاهش اندازه ذرات آب اتفاق می افتد و سبب افزایش انتقال گاز از آب به محیط دی ایریتور می شود. فشار کاری در هوازدا در حدود 0.5 بار است.
 3. خلا موضعی: این عمل ناشی از متراکم شدن بخار و میعان آن صورت می پذیرد. این عمل باعث تسریع فرآیند زدایش گاز ها می شود.

عملکرد دی ایریتور

پارامتر های طراحی دی ایریتور

 • فشار کاری در حدود 1.2 بار باید در نظر گرفته شود.
 • مخزن هوازدا باید به میزان 20 دقیقه از آب بویلر را در خود جای دهد.
 • آب ورودی دارای فشار 2 بار و معمولا در دمای 85 درجه است.
 • آب خروجی باید در دمای اشباع و با غلظت اکسیژن کمتر از 4 قسمت در میلیون باشد.

با رعایت موارد فوق الذکر می توان از هوازدا در طراحی دیگ بخار نیز استفاده نمود.

پارامتر های طراحی هوازدا

پارامتر های طراحی دی ایریتور

جاذب ها

در نهایت پس از انجام هوازدایی به منور حذف کامل گاز های موجود در آب می توان از جاذب هایی در آب استفاده نمود. این جاذب ها شامل سولفید سدیم، کربن هیدرازین، دی اتیل هیدروکسی آمین، نیتریک تری استیک اسید، دی آمین تترا استیک اسید و هیدروکینون می شود. در این روش جاذب ها با حذف 100 درصدی گاز های آب را جهت استفاده و افزایش بهره وری سیستم آماده می کنند.

برشی یا قطاعی از عملکرد دی ایریتور

گردآوری: پدیده نوین بخار

5 پاسخ

تعقیب

 1. […] سطح آب در مخزن تغذیه یا دی اریتور بالاتر از سطح آب دیگ بخار است هنگام خاموش بودن و عدم […]

 2. […] و مدیریت انرژی، نحوه چرخش آب و لوازم جانبی شامل دی ایریتور و دیگ موارد در دیگ بخار علاوه بر تاثیر بر روی کارکرد […]

 3. […] اندازند در دیگ های بخار ضروری است. این دستگاه ها شامل دی ایریتور، سختی گیر ها و … می […]

 4. […] قسمت از گرم کننده های آب تغذیه، دی ایریتور، پمپ تغذیه تشکیل شده است. در حالت های نیروگاهی […]

 5. […] مثال استفاده از تجهیزاتی مانند اکونومایزر، سوپر هیتر، دی ایریتور، نحوه قرارگیری لوله آتشخوار و … باید در مرحله طراحی […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید.

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد امتیازها: 1

تاکنون امتیازی داده نشده است، شما اولین باشید.