دیگ چگالشی (بویلر چگالشی)

دیگ چگالشی (condensing boiler) نسل به روزی از از تجهیزات موتورخانه می باشد. این تجهیز نسبت به تکنولوژی های قبلی مانند بویلرهای چدنی و فولادی،دارای راندمان و سرعت کار بالاتری است و مصرف سوخت کمتر و آلایندگی کمتری به دنبال خود دارد.

نمایی از داخل دیگ چگالشی

روند کار در یگ دیگ ابگرم معمولی با احتراق سوخت، گازهای داغی ایجاد می کند که این گاز داغ با گذراندن مرحله ی مبدل حرارتی بیشتر انرژی آن به آب انتقال پیدا می کند که این فرایند سبب بالا رفتن دمای آب می شود. نتیجه ی آمیختن هیدروژن و اکسیژن بخار آب می باشد که همین بخار آب یکی از گازهای داغ تولیدی در فرایند احتراق می باشد. در دیگ چگالشی  ، گرمایی که در سبب خروج گازهای داغ تلف خواهند شد را به خود جذب می کند و بخار آب موجود با از دست دادن حرارت نهان تبخیر خود به شکل آب مایع (کندانس) در می آید.

این حرارت نهان به آب داده می شود که این فرایند می تواند بازدهی را تا 10-12 درصد افزایش دهد. در مجموع بازدهی فرایندهای کندانس تفاوت دارد و بستگی به دمای آب برگشتی به بویلر دارد اما در بیشتر مواقع بازدهی دیگ چگالشی بیشتر از دیگ های غیر چگالشی است و دست کم با آنها برابری می کند.

اجزای دیگ چگالشی

نحوه نگهداری دیگ چگالشی

انتخاب مواد برای قسمت های در معرض خوردگی باید مناسب باشند زیرا یکی از ویژگی های کندانس تولید شده اسیدی بودن (ph-5-3) آن است. در بویلر چگالشی در دمای پایین و حرارت کم از پلاستیک استفاده می شود مانند UPVC، اما در دمای بالا از استیل ضد زنگ و یا آلیاژهای آلومینیوم استفاده می شود. تنها تفاوت دیگ چگالشی و غیر چگالشی این است که کندانس تولید شده در مبدل چگالش باید به فاضلاب تخلیه شود.

مبدل های داخلی در دیگ چگالشی در کوچک ترین سایز های فنی ممکن ساخته می شوند، یکی از علل انجام این کار اقتصادی بودن تولید بویلر چگالشی می باشد. انجام این کار باعث تولید مبدل هایی با مقاومت بیشتر در ناحیه ی احتراق می شود و از فن آن برای به حرکت درآوردن محصولات احتراق در مجراهای باریک به کار می رود که استفاده از آن فن بخاطر خروج گازهای خروجی الزامی می باشد، چون اکثرا گازها معمولا تا دمای زیر 100 درجه سانتی گراد خنک می شوند و دیگر نیرویی برای خروج طبیعی از دودکش را ندارد.

مکانیزم عملکرد بویلر چگالشی

معایب دیگ چگالشی:

-هزینه ی اولیه بالا بویلر کندانسی:

هزینه ی یک دیگ چگالشی موتورخانه نسبت به مدل معمولی آن حدود 50 درصد بیشتر از ان می باشد برای مثال چند مورد را شرح می دهیم:

  • نیاز به نصب مبدل بزرگتر در بعضی از مواقع و در برخی دیگر از مدل ها نیاز به دو مبدل دارد و علاوه بر آن بایستی از مواد مقاوم در برابر خوردگی به کار رود.
  • نیاز به سیستم تخلیه ی کندانس و تخلیه ی کندانس به فاضلاب.
  • نیاز ضروری به نصب فن برای خروج دود.

-خاصیت اسیدی و خورندگی آب چگالنده:

آب کندانس شده دارای ویژگی های اسیدی می باشد. این آب ممکن است باعث خوردگی در سیستم های فاضلاب های قدیمی که از جنس چدن هستند بشوند. خاصیت خورندگی ممکن است تجهیزات دیگ را در ناحیه ی خوردگی خود قرار دهد و برای جلو گیری از این اتفاقات جنس دیگ چگالشی باید از فولادهای مقاوم را در برابر خوردگی استفاده شود.

-تنها کاربرد دیگ های چگالشی در سیستم های توزیع آب گرم:

کاربرد سیستم های توزیع اولیه به منظور تامین جریان ثابت از آب به دیگ بخار و جریان متغیر از آب به کویل های حرارتی طراحی می شود. در زمانی که این دو جریان با یکدیگر تساوی نداشته باشند، این فرایند سبب اختلال آب برگشتی با آب لازم می شود و این اختلال باعث افزایش درجه حرارت آب برگشتی به دیگ های موتورخانه  و کاهش درجه ی حرارت آب نیاز کویل ها می شود، که هر دوی اینها کاهش راندمان دیگ چگالشی را به دنبال خواهد داشت.

در تصویر بالا یک مثال انجام فرایند تولید آبگرم همراه با روند چگالشی و غیر چگالشی را می بینید همراه با چگالش مشاهده می کنید که گاز های حرارت دار به خود جذب شده و فرایند را با همان گاز حرارت دار انجام می دهد اما در فرایند غیر چگالشی گاز های حرارت دار از طریق اگزوز تلف می شوند.

تفاوت دیگ چگالشی و غیر چگالشی

مزایای دیگ چگالشی:

-راندمان بالا (تا 98 درصد)

همانطور که توضیح دادیم دیگ چگالشی می توانند راندمان را تا 98 درصد افزایش دهد و این یکی از مزایای مهم بویلر  چگالشی و یکی از دلیل مهمی که می توان به جای استفاده از بویلر معمولی و چدنی از این نوع دیگ استفاده کرد.

-میزان صدای بسیار کم:

بویلر چگالشی در هنگام تولید کندانس و یا بخار با صدای بسیار کمتری به کار خود ادامه می دهند.

-کاهش بسیار چشمگیر مصرف سوخت نسبت به بویلرهای معمولی:

در موارد قبل عرض کردیم که دیگ چگالشی نسبت به بویلرهای معمولی هزینه ی بیشتری دارند اما مصرف سوخت بسیار کمتری دارند که در قبال هزینه ی بیشتر بسیار به صرفه تر است.

نتیجه گیری کلی درباره ی دیگ های چالشی، دیگ هایی با مزیت های بیشتر و به صرفه تر است اما در قبال راه اندازی و خرید آن هزینه ی بیشتری به دنبال دارد.

دیگ چگالشی واقعی

احتیاج به تایید آخرین نظر می باشد
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *