دیگ روغن داغ

دیگ روغن داغ مانند دیگ بخار و دیگ آبگرم وسیله ای جهت انتقال حرارت است. در دیگ روغن داغ گرما از طریق روش غیر مستقیم با بخشی که نیاز به گرم شدن دارد در تماس قرار می گیرد. دیگ روغن بر اساس عبور روغن داغی که درون محفظه دیگ گرم شده است سبب انتقال حرارت در سیستم می شود. از این رو نسبت به دیگر روش ها دارای مزایا و معایبی است که در این مقاله به آن ها پرداخته می شود. البته در مقالاتی جدا به نحوه کارکرد دیگ روغن، کاربرد دیگ روغن و مزایا و محدودیت های دیگ روغن پرداخته شده است.

دیگ روغن داغ، پدیده نوین بخار

چرا باید به جای دیگ بخار از دیگ روغن استفاده نمود؟

دیگ روغن دارای مزایای بسیار زیادی است. از جمله نداشتن خطر انفجار، دمای بالا و مناسب فرایندهای حرارتی، عدم وجود خوردگی و سادگی کارکرد از مزایای این روش می باشد. از این رو می توان گفت دیگ روغن با توجه به مزایایی که دارد از محبوبیت خوبی برخوردار است. از این رو در مواردی که نیار به سیستم کم خطر و با مزایای بیشتر و همچنین دمای بالا است بهتر است از دیگ بخار استفاده شود.

دیگ روغن

انواع دیگ روغن داغ

دیگ های بخار را می توان بر اساس روش های گوناگون دسته بندی نمود. مهم ترین دسته بندی ها بر اساس نحوه قرارگیری دیگ روغن، نوع سوخت و تعداد پاس لوله عبوری (کویل) است.

 • نحوه قرار گیری: این حالت بسته به محل قرار گیری و فضای در دسترس سیستم و همچنین میزان دریافت انرژی بستگی دارد.
  • افقی
  • عمودی
 • نوع سوخت: نوع سوخت توسط مصرف کننده برای سیستم تعیین می شود. نوع سوخت تاثیر بسیاری بر نحوه عملکرد سیستم ندارد. ولی می تواند بر روی راندمان و ماردی مانند خوردگی در سیستم اثر گذار باشد.
  • گاز
  • گازوئیل
  • مازوت
 • تعداد پاس: تعداد پاس به تعداد مسیر هی رفت یا برگشت در مسیر ورود و خروج دیگ روغن داغ گفته می شود. بسته به طراحی سیستم و همچنین رانمان مورد نظر سیستم تعداد پاس تعیین می شود.
  • تک پاس
  • دو پاس
  • سه پاس

نحوه کارکرد دیگ روغن داغ

نحوه کارکرد دیگ روغن در قسمت سیستم گرمایش دیگ روغن داغ به صورت کامل شرح داده شده است. در این جا به مختصر توضیح داده می شود. البته بهتر است قبل از بررسی کارکرد با اجزا آن دیگ روغن اشنا شویم.

اجزا دیگ روغن شامل خود دیگ که از مشعل و یک کویل (لوله مارپیچ) تشکیل شده است. لوله کشی دیگ روغن به صورت بسته انجام می شود. یعنی روغن پس از انتقال حرارت دوباره به دیگ برگشته تا مجددا داغ شود. اجزا دیگر شامل پمپ حرکت دهنده دیگ روغن، صافی روغن و… می شود.

در این سیستم ابتدا روغن به سیستم پمپ می شود. این روغن توسط مشعل درون دیگ و با عبور از درون لوله مارپیچ داغ می شود. سپس از ظریق لوله های موجود به مسیری که نیاز به انتقال حرارت داشته منتقل می شود. سپس پس از صاف نمودن روغن مجددا به سیستم پمپ شده تا فرآیند تکرار شود.

دیگ روغن

نکات مهم در زمینه دیگ روغن

 • فشار کاری دیگ روغن یک اتمسفر می باشد.
 • دمای کاری دیگ روغن نیز از 150 تا 300 درجه سانتی گراد و بسته به نیاز مصرف کننده قابل تنظیم است.
 • برای دسترسی به دمای بالاتر باید از لوازم مقاوم تر و از روغنی با نقطه جوش بالاتر استفاده نمود.
 • در هنگام ساخت و قبل از بهره برداری به منظور بررسی نقاط جوش در سیستم از لوله ها تشت هیدرواستایک گرفته شود.

دیگ روغن

گردآوری: پدیده نوین بخار

7 پاسخ

تعقیب

 1. […] و مشاهده کیفیت محصول اقدام به خرید مجدد یک دستگاه دیگ روغن داغ 3000000 کیلوکالری بر ساعت همراه با یک مشعل 4000000 کیلوکالری […]

 2. […] صنعتی نوین بخار، تولید کننده انواع دیگ بخار، دیگ روغن داغ، دیگ آبگرم، مشعل و سایر ادوات گرمایشی با بهره گیری از […]

 3. […] هیدرولیکی : عملگرهای هیدرولیکی به واسطه نیروی روغن بر پایه نفت خام، نیروی لازم برای تنظیم حالت های […]

 4. […] و دیگ آبگرم در این مقاله مورد بررسی قرار میگیرد. البته دیگ های روغن با توجه به استفاده از روغن داغ معمولا از مزایای بیشتری […]

 5. […] دیگ روغن داغ با توجه به مکانیزمی که دارد از سیستمی ساده جهت انجام فرآیند استفاده می کند. مکانیزم انتقال حرارت در این سیستم از نوع جابه جایی یا کانوکشن است. در این سیستم روغن با استفاده از مسیر لوله کشی تعیین شده ابتدا در مسیر داغ می شود. سپس به محلی که باید داغ شود رفته و از آن جا دوباره به چرخه باز می گردد. در این قسمت برای شناسایی سیستم  و مکانیزم عملکردی سیستم ابتدا با اجزا تشکیل دهنده دیگ روغن داغ آشنا شده و سپس به بررسی سیستم گرمایشی دیگ روغن داغ می پردازیم. […]

 6. […] توجه به مبحث بیان شده در مورد دیگ روغن داغ، این دیگ ها در صنعت کاربرد بالایی دارند. کاربرد دیگ […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *