دیگ بخار یک محفظه بسته است که در آن مایعی مانند آب، گرم می شود تا بخار یا حالت بخار مایع تولید شود. سپس بخار یا آب گرم از طریق یک سیستم لوله کشی به گردش در می آید تا گرما را برای کاربردهای مختلف مانند گرمایش، تولید برق و سایر فرایندها منتقل کند. دیگ های بخار و سیستم های مرتبط، سیستم های تبادل حرارتی کارآمدی هستند، اما اگر به درستی نگهداری و کار نشوند، می توانند خطرناک باشند.

آشنایی با دیگ بخار یا بویلر بخار :

دیگ بخار یک سیستم تبدیل یا انتقال انرژی است که در آن انرژی شیمیایی حاصل از سوخت به انرژی گرمایی یا الکتریکی تبدیل می شود. این شامل یک مخزن یا یک ظرف بسته است که در آن مایعات با استفاده از گازهای داغ ناشی از احتراق سوخت هایی مانند زغال سنگ، نفت کوره یا گاز طبیعی که در کوره می سوزد یا از سیم پیچ های الکتریکی، ذخیره و گرم می شود.

در این مقاله، ما قصد داریم بگوییم که دیگ بخار صنعتی چیست و چگونه کار می کند.

اما ابتدا اجازه دهید اصطلاح گرما را در نظر بگیریم. گرما در زندگی روزمره همه افراد حیاتی است. چه گرمای گرم کردن محیط اطراف ما باشد، چه حرارت برای پختن غذا، همه ما تا حدی در فعالیت های روزمره خود از آن استفاده می کنیم.

آب و بخار حامل های بسیار خوبی برای گرما هستند و به محیط زیست ما آسیب نمی رسانند. نقطه جوش آب در فشار اتمسفر 100 درجه سانتی گراد یا 212 درجه فارنهایت است.

با تحت فشار قرار دادن سیستم جوش با مهر و موم شدن به آن، ما در واقع می توانیم نقطه جوش را افزایش دهیم. زودپزها اینگونه کار می کنند. یک ظرف هوادهی برای افزایش فشار برای افزایش نقطه جوش. این باعث می شود که غذا در مدت زمان بسیار کوتاه تری نسبت به زمانی که از قابلمه باز استفاده می شود بپزد.

اجزاء مهم ساختمان فلزی دیگ بخار عبارتند از:

1- پوسته (Shell) یا بدنه که استوانه فولادی آلیاژی به ضخامت مناسب با فشار کار دیگ می باشد و بوسیله نورد ورق های فولادی و سپس جوشکاری ساخته می شود

2- کوره (Furnace) نیز بصورت استوانه فولادی می باشد که بصورت موازی در داخل پوسته قرار می گیرد.

3- صفحات لوله ها (Tube Plates)  که در دو طرف استوانه فولادی نصب شده که در داخل آن بر اساس محل قرار گرفتن لوله های عبور دود و کوره برشکاری یا سوراخکاری انجام شده است.

4- لوله های عبور دود (Smoke Tube) که از جنس فولادی آلیاژی می باشند و در داخل استوانه فولادی بدنه دیگ بخار بصورت موازی با کوره نصب می شوند و وظیفه عبور دود و آتش را بعد از کوره را دارا می باشند.

5- پایه، شاسی و اتصالات (Skid & Connections ) که برای نگه داشتن دیگ و همچنین برای نصب تجهیزات بر روی دیگ می باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *