دیگ ابگرم

دیگ ابگرم به دیگی اتلاق می شود که آب درون دیگ توسط مشعل و گاز های داغ گرم شده و برای مصارف گوناگون به کار گرفته می شود. در این حالت مانند دیگ های بخار آب یا از درون لوله و یا از روی لوله به حرکت درآمده و با گاز های داغ توسط سطح لوله انتقال حرارت انجام می دهد.این سیستم گرمایش معمولا در سیستم های گرمایش مرکزی ساختمان به کار گرفته می شود.

دیگ اب گرم

انواع

انواع دیگ های آبگرم مانند دیگ های بخار تقسیم بندی می شود. این تقسیم بندی به این صورت می باشد.

 • دیگ آب گرم چدنی: این دیگ ها به صورت قالبگیری تولید می شوند و معمولا از نوع آهنی است. این دیگ ها معمولا به دیگ های قطاعی معروف بوده و از چند بخش پره مانند تشکیل شده است. تعداد پره ها بر اساس میزان کارکرد سیستم تعیین می شود.

اجزا تشکیل دهنده دیگ قطاعی

 • دیگ آب گرم فولادی: این دیگ ها از ورق های نورد داده شده فولادی تشکیل می شوند. دیگ آبگرم فولادی بر اساس روش های مختلف دسته بندی می شود. یکی از مهم ترین دسته بندی بر اساس نوع سیال در حرکت در جریان است. بر این اساس دیگ آبگرم به صورت واتر تیوب و فایر تیوب تقسیم بندی می شود.

مقایسه دیگ بخار واتر تیوب و فایر تیوب

 • دیگ های چگالشی: این دیگ ها نسل جدید دیگ های ابگرم هستند. در این سیستم ها معمولا از گرمای خروجی نیز استفاده مجدد شده و برای پیش گرمایش آب از آن استفاده می کنند. بازدهی در دیگ های پیش گرمایش بسیار بالا است.

دیگ ابگرم چگالشی

عملکرد فایر تیوب

نحوه کارکرد دیگ بخار بصورت جامع در قسمت نحوه کار کرد بویلر ها بیان شده است. در دیگ بخار فایر تیوب ابتدا آب از طریق پمپ تغذیه به درون درام هدایت شده و به مقدار 3/4 آن را پر می کند. این مقدار توسط کنترلر سطح مایع بررسی و تنظیم می شود. سپس گاز های داغ درون کوره که توسط مشعل تولید شده است به پاس دوم لوله ها وارد می شود. بر همین اساس بر اساس نوع دیگ و تعداد پاس، گاز ها از آن عبور کرده و از دودکش خارج می شود.

با برخورد آب های که از طریق دیوار خارجی لوله ها با گاز های داغ تماس دارند انتقال حرارت صورت گرفته و آب ابتدا گرم شده و سپس از فاز مایه به گاز رفته و تبدیل به بخار می شود.

دیگ بخار فایرتیوب

عملکرد واتر تیوب

در این دیگ ها آب از محفظه تغذیه آب به سیستم تزریق شده و درون لوله های قرار گرفته در محفظه آتش یا کوره به حرکت در می آید. بعضی از این لوله ها در تماس مستقیم با شعله تولیدی از مشعل و بعضی دیگر تماس با گاز های داغ حاصل از آن باعث انتقال حرارت از بیرون لوله به داخل آن شده و متعاقبا آب موجود را به بخار تبدیل می کنند. بخار حاصله در کلکتور بخار جمع آوری و جهت مصرف مورد استفاده قرار میگیرد.

به منظور تماس یکنواخت گازهای داغ با سطح بیرونی لوله ها در مسیر عبور گاز ها تیغه هایی قرار داده شده است. از این رو گاز بصورت یکنواخت با سطح همه لوله ها برخورد کرده و باعث افزایش انتقال حرارت و همچنین افزایش راندمان می شود. همچنین با توجه به سطح مقطع پایین لوله ها فشار بخار آب تغییر نموده و در دمای بالاتری به بخار تبدیل می شود از این رو این سیستم توانایی تولید بخار فوق اشباع را دارد. (جهت آشنایی با فشار فوق اشباع به بخش انواع بخار مراجه نمایید).

دیگ بخار واترتیوب افقی

نکات مهم

 • به منظور جلوگیری از رسوب گرفتن لوله ها و خوردگی آن ها در مسیر آب تغذیه سختی گیر نصب شود.
 • نصب و اجرا سیستم گرمایش مرکزی و دیگ ابگرم بر اساس نقشه و دستورالعمل های شرکت سازنده صورت گیرد.
 • به منظور کنترل دما و فشار دیگ اب گرم از ترمومتر و مانومتر در مسیر دستگاه استفاده شود.

گردآوری: پدیده نوین بخار

8 پاسخ

تعقیب

 1. […] کار در یگ دیگ ابگرم معمولی با احتراق سوخت، گازهای داغی ایجاد می کند که این […]

 2. […] هستند، این کوره ها بطور گسترده ای هم در دیگ بخار و هم در دیگ آبگرم استفاده می شوند.کوره کاروگیت یکی از بخش های اصلی دیگ […]

 3. […] که گفته شد دیگ ابگرم با حرارت دادن آب توسط گاز داغ که با یک لایه نازک از لوله […]

 4. […] و محدودیت های دیگ روغن داغ نسبت به دیگ بخار و دیگ آبگرم در این مقاله مورد بررسی قرار میگیرد. البته دیگ های روغن […]

 5. […] روغن داغ مانند دیگ بخار و دیگ آبگرم وسیله ای جهت انتقال حرارت است. در دیگ روغن داغ گرما از […]

 6. […] این آلیاژ تا 550 درجه سانتی گراد را تحمل نموده و برای دیگ های آبگرم و دیگ بخار فایر تیوب مناسب […]

 7. […] به عنوان مثال فونداسیون های صتعتی با فونداسیون های دیگ های آبگرم که در مصارف خانگی بکار می رود متفاوت است. البته این […]

 8. […] است. لذا در حالت کلی می توان گفت این دیگ ها به سه صورت دیگ آبگرم، دیگ روغن داغ و دیگ بخار مورد استفاده قرار میگیرند. در […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

[bibblio style=”bib–default bib–box-6 bib–font-arial bib–size-18 bib–hover bib–wide bib–recency-show bib–shine bib__module” query_string_params=”e30=” recommendation_type=”optimised”]