تست هیدرواستاتیک

تست هیدرواستاتیک برای اطمینان از امنیت انرژی ذخیره شده و ضریب ایمنی در داخل دیگ بخار و مخازن تحت فشار و برای پیدا شدن نشتی در درز جوش و جوشکاری نازل ها در کارخانه های تولیدی بویلرها استفاده می شود، تست هیدرو استاتیک روشی است که در آن می توان قدرت و نشتی مخازن تحت فشار مانند خط لوله، لوله کشی، سیلندر های گاز، دیگ بخار و مخازن سوخت را آزمایش کرد. آزمایش هیدرو استاتیک به تست فشار هم شناخته شده است. ازمایش هیدرو استاتیک برای صدور گواهی سلامت دیگ بخار بازرسی دیگ بخار انجام می شود و مجوز رسمی از وزارت کار و امور اجتماعی – مرکز تحقیقات  و تعلیمات حفاظت و بهداشت حرفه ای و ایمنی در سطح کشور داده می شود.

در آزمایش تست هیدرواستاتیک مخزن یا سیستم لوله با مایع  یک مایع تقریبا تراکم ناپذیر – معمولا آب یا روغن – است پر می شود، معمولا آب مورد استفاده قرار می گیرد زیرا ارزان تر می باشد و به راحتی در دسترس است، مایعات و روغنهای هیدرولیک ممکن است برای جایی که آلودگی با آب می تواند مشکلاتی ایجاد کند استفاده شوند.

برای تشخیص نشت بصری و تحت فشار قرار دادن مخزن به فشار مشخص شده در آزمایش بهتر است آب حاوی رنگ باشد تا در صورت وجود نشتی در هنگام  فشار حداکثر با بستن شیر تغذیه و مشاهده وجود افت فشار راحت تر قابل تشخیص باشد. رنگ های قرمز یا فلورسنت ممکن است به آب اضافه شوند تا نشتی ها راحت تر دیده شوند.

شماتیک تست هیدرواستاتیک دیگ های تحت فشار

از چه سیالی برای تست هیدرو استاتیک استفاده شود

توصیه می شود برای آزمایش تست هیدرو استاتیک از آب سرد استفاده نکنید. اگر از آب سرد استفاده کنید باعث کوچک شدن و نشت لوله های فلزی می شود. بهتر است 24 ساعت قبل از انجام آزمایش بگذارید تا آب گرم شود. پس از آنکه دیگ بخار از آب پر شد، نشتی آن بررسی شود. قبل از انجام تست هم باید هر نوع رطوبت و شبنم را با هوای فشرده بزدایید و مخزن را خشک کنید. در غیر اینصورت ممکن است نشتی های ریز و کوچک از دید شما پنهان بماند. معمولا هم نشتی از محل ترک یا حفره روی می دهد.

استحکام و توانایی  دیگ بخار  و دیگر مخازن تحت فشار معولا با اندازه گیری تغییرات دائمی در شکل، مورد بررسی قرار می گیرد. آزمایش هیدرو استاتیک یکی از رایج ترین روش ها برای آزمایش لوله ها و مخازن تحت فشار است. استفاده از این آزمایش به حفظ استانداردهای ایمنی و دوام بویلر و مخزن در طول زمان کمک می کند.

تست هیدرو استاتیک یک راه مطمئن برای بررسی عدم عایق بودن دیگ بخار شما در برابر نشتی و ترک است.

مراحل انجام تست هیدرواستاتیک دیگ بخار

 1. تمام منافذ و درز ها را با فلنج ببندید.
 2. از پیچ و مهره مناسب به جای قلاب G شکل استفاده کنید.
 3. از دو فشار سنج در دونقطه جداگانه در بالای مخزن بکار ببرید.
 4. برای امنیت بیشتر هوای درون مخزن تخلیه شود.
 5. پمپ کردن فشار باید به طور آهسته ( با پمپ رفت و برگشتی کم ظرفیت ) انجام شود تا فشار ناگهانی دینامیکی به مخزن وارد نشود.
 6. پمپ باید از مخزن جدا شود و مخزن را دست کم به مدت 30 دقیقه تحت فشار نگه داریم.

عکس کاور تست هیدرواستاتیک

چه زمانی باید تست هیدرواستاتیک صورت پذیرد؟

 1. حین ساخت باید بازرسی مخازن تحت فشار انجام شود.( قبل از هر کاری باید بازررسی متریال ها قبل از ساخت مخزن تحت فشار انجام شود زیرا اگر متریال ما معیوب باشد منجر به بروز خسارت و توقف کار می شود. در نتیجه هزینه زیادی بابت تعمیرات را ایجاد می نماید). بازررسی چشمی جوش ها هم وجود دارد ولی فقط عیوب سطحی را می توان دید (عیوب داخلی و غیر قابل دید را نمی توان دید)
 2. پیش از راه اندازی نیز باید بازرسی مخازن صورت پذیرد.
 3. در زمان راه اندازی
 4. و بصورت دوره ای و پس از راه اندازی، بازرسی سالانه تست هیدرواستاتیک باید انجام شود.
 5. بعد از هرگونه تغییری در دیگ بخار
 6. در صورت بروز نقص در بازرسی روزانه

روش آزمایش تست هیدرواستاتیک دیگ بخار

آزمایشهای هیدرواستاتیک تحت محدودیت های صنعت یا مشتری انجام می شود یا ممکن است طبق قانون لازم باشد.

درآزمایش تست هیدرواستاتیک مخزن یا سیستم لوله با آب پر می شود، تا فشار را آزمایش کرده و از نظر نشتی یا تغییرات دائمی در شکل مورد بررسی قرار گیرد. رنگ قرمز یا فلورسنت ممکن است به آب اضافه شوند تا نشتی ها راحت تر دیده شوند. فشار آزمایش همیشه به طور قابل ملاحظه ای بیشتر عملیاتی است تا ضریب ایمنی ایجاد شود. این ضریب ایمنی بسته به مقررات اعمال شده معمولا %166.66 ، %143 یا %150 فشار کار طراحی شده است.

مخازن تحت فشار معمولا با استفاده از تست water jacket test  آزمایش می شوند.

تست هیدرواستاتیک water jacket test

در این آزمایش ظرف از نظر چشمی مورد بررسی قرار می گیرد و سپس در ظرفی پر از آب قرار می گیرد و در آن می توان تغییر حجم مخزن را اندازه گیری کرد، معمولا با نظارت بر سطح آب در یک لوله کالیبره شده اینکار انجام می شود. سپس مخزن برای مدت مشخصی، معمولا 30 ثانیه یا بیشتر تحت فشار قرار می گیرد و در صورت مشخص شدن، اندازه انبساط با خواندن مقدار مایعی که با افزایش حجم مخزن تحت فشار وارد لوله شده است اندازه گیری می شود. سپس مخزن تحت فشار قرار می گیرد و حجم دائمی ناشی از تغییر شکل پلاستیک در حالی که تحت فشار است با مقایسه حجم نهایی در لوله اندازه گیری با حجم قبل از تحت فشار بودن مخزن اندازه گیری می شود.

نشتی نتیجه مشابهی را به سیستم ثابت و دائمی ما می دهد، اما با نگه داشتن حجم سیال در مخزن تحت فشار با بستن دریچه ورودی برای مدتی قبل از کاهش فشار قابل تشخیص است، زیرا در صورت وجود نشتی، فشار در این دوره به طور مداوم کاهش می یابد. در بیشتر موارد یک سیستم ثابت و دائمی که بیش از حداکثر تعیین شده باشد نشان دهنده شکست در آزمایش است. نشتی نیز ممکن است معیار خرابی در مخزن باشد، اما ممکن است نشتی به دلیل آببندی ضعیف تجهیزات آزمایش باشد. اگر مخزن از کار بیفتد، معمولا از طریق محکوم کردن سیلندر به عنوان نا امن علامت گذاری می شود.

عکس تست هیدرو استاتیک

تست ساده هیدرواستاتیک

برای شروع آزمایش، از پمپ آب برای پر کردن دیگ بخار استفاده می شود .اب با حداکثر فشار مجاز (M.A.W.P) تا 5/1 برابر M.A.W.P به داخل مخزن پمپ می شود، با پر کردن آب، مخزن را تحت فشار قرار داده و از نظر فیزیکی بیرون مخزن را از نظر نشتی بررسی می کنند. اگر دیگ بخار نشتی داشته باشد، سوزن روی گیج افت می کند. یک شرکت خدماتی معمولا آزمایش تست هیدرواستاتیک را انجام می دهد و یک تکنسین امضا می کند که دیگ بخار بازرسی را گذرانده یا شکست خورده است.

تست هیدرواستاتیک یک راه مطمئن برای بررسی عدم عایق بودن دیگ بخار شما در برابر نشت و ترک است.

هدف آزمایش هیدرواستاتیک

 1. نشتی در قطعات هیدرواستاتیک
 2. پس از اتمام کار تعمیرات قطعات فشار دیگ بخار
 3. در اتمام کار تعمیر سالانه
 4. به درخواست مقامات قانونی برای برآوردن الزامات قانونی.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *