4
(1)

تجهیزات نفتی با توجه به صنعت مورد استفاده متفاوت است. این تجهیزات با استفاده از علم روز و تکنولوژی پیشرفته ساخته می شوند. مهم ترین تجهیزات بکار رفته در این صنعت اغلب در پالایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند. در این بخش به صورت کلی به این تجهیزات می پردازیم.

تجهیزات مهم صنایع نفتی (تجهیزات نفتی)

مبدل حرارتی

مبدل های حرارتی بر اساس انتقال انرژی از منبع گرم به سرد فعالیت می نماید. این مبدل ها به دلیل بهینه سازی انرژی و جلوگیری از هدر رفت انرژی از محبوبیت بالایی در صنایع نفتی برخوردار است. انواع مبدل های حرارتی به صورت زیر تقسیم بندی می شود.

 • مبدل هاي لوله اي
  • مبدل دو لوله اي
  • مبدل پوسته اي -لوله اي
  • مبدل پوسته اي -لوله اي
 • مبدل هاي گرمايي صفحه اي
  • مبدل صفحه اي واشردار
  • مبدل صفحه اي حلزوني
  • لاملا
 • مبدل هاي گرمايي با سطوح پره دار
  • مبدل صفحه اي پره دار
  • مبدل لوله اي پره دار

مبدل حرارتی دو لوله ای

دیگ بخار

دیگ بخار یک محفظه بسته هستند که آب و دیگر سیالات در آن گرما می بیند. سیال مورد استفاده حتما نباید بجوشد. در آمریکای شمالی معمولا از کلمه کوره به جای بویلر استفاده می کنند. زیرا هدف اصلی جوشاندن سیال داخل آن نیست. سیال گرما دیده یا بخارشده موجود در دیگ در فرایند های مختلف یا مصارف گرمایی شامل گرم کردن آب، گرمایش مرکزی، تولید نیرو، پخت و پز و بهسازی آب بکار گرفته می شود.

این دیگ ها باید بر اساس استاندارد جامعه مهندسی مکانیک آمریکا ASME طراحی و ساخته شود. و باید تمام استانداردهای لازم را داشته باشد. از این رو این دیگ ها و لوازم جانبی آن را باید از منابع معتبر و شرکت های تخصصی تولید کننده دیگ بخار نظیر شرکت پدیده نوین بخار تهیه نمود.

دیگ بخار تولیدی شرکت پدیده نوین بخار

برج تقطیر

برج تقطیر را می توان قلب یک پالایشگاه در نظر گرفت. از برج تقطیر به منظور جداسازی مشتقات نفتی استفاده می شود. اساس کار برجها افزایش سطح تماس بین فازها میباشد که این افزایش ممکن است توسط سینی یـا پـرکن تامین شود. چگونگی تماس گاز و مایع بسته به نوع وسیله متفاوت است. در برخی از برجهاي پرشده براي بهبـود توزیع و افزایش سطح، هر بستر پرکن را روي یک سینی قرار میدهند.

در برخی از نواع سینیها، مایع صرفاً مانند دوش پایین میریزد و گاز از وراء فیلم مایع عبور میکند. در انواع دیگـر سـینیهـا، اسـاس کـار تولیـد حبـاب و گذراندن آن از داخل لایهاي از مایع است.

برج تقطیر

تجهیزات بکار رفته در صنعت پخش فراورده های نفتی

پخش كننده (Deflector)

به فرم T شكل و نوع مخروطي بوده و درانتهاي بازوي انتهايي نصب شده و از بالا آمدن كف حاصل از برخورد وسايل با سطح تانكر جلوگيري مي كند.

شكننده خلاء (Vaccum breaker)

تخليه سريع سيالات از لوله ها توسط  شكننده خلاء تضمين مي شود. زمانيكه اين مجموعه باز مي شود، خلاء  (1/2 ounce)ايجاد شده و سطح تخليه زيادي فراهم مي شود. محل بسته شدن اين مجموع در قسمت انتهايي والو بارگيري (looding valve) مي باشد.

مفصل ورودي (INLET SWIVEL joint)

خصوصيات قسمت گردشي هم محور ساچمه اي

قسمت بدنه و انتهاي دو لايه ساچمه به هم متصل و قفل مي شوند. طراحي بلبرينگهاي دوبله به طور مطمئني در جهت هم محور كردن بوده و از تغيير حالت در اثر حرارت و بار زياد جلوگيري مي كند.

مفصل هاي مياني (INTERMADIATE SWIVEL JOINT)

بدون جلوگيري از عملكرد مفصل مخالف اورينگ ايجاد آبندي كامل و شديدي مي نمايد.

قسمت بدنه و انتهاي دو لايه ساچمه به هم متصل و قفل مي شوند. طراحي بلبرينگهاي دوبله به طور مطمئني در جهت هم محور كردن بوده و از تغيير حالت در اثر حرارت و بار زياد جلوگيري مي كند.

پيمانه گر (meter)

براي اندازه گيري مقدار فراورده عبوري از درون لوله از دستگاهي به نام  meter استفاده مي شود كه با هر دورچرخش خود 10ليتر فراورده را عبور مي دهد. در درون پوسته ميتر قسمت چرخاني قرار دارد كه به آن روتوري مي گويند. بر روي روتوري 8 عدد ذغال قرار دارد كه به صورت دوتايي در كنار هم قرار دارند كه وظيفه پيمانه زدن فراورده بر عهده آنهاست و روتوري توسط بلبرينگ ها در درون پوسته ميتر قرار دارد و در درون آن دوران مي كند.

ولوها (Valves)

 • آدكو والو
 • گيت والو
 • ولوگيربكسي

ولوها از سايزهاي كوچك 4/1 اينچ تا 64 اينچ ساخته مي شود كه در انبار نفت منطقه قزوين تا سايز14 اينچ مورد استفاد قرار مي گيرد. بيشتر شيرهاي مورد استفاده در انبار نفت از چدن خاكستر ساخته مي شوند. ولي از عناصر ديگري نيز مانند برنج، فولاد، آلياژهاي نيكل و آلومينيم آلياژي در صنعت ساخت ولو استفاده مي شود. غالبا 95% از چدن خاكستر ساخته مي شوند.

فيلترها (Strainers)

در كليه فراورده هايي كه به صورت مايع قرار داده شده ، قبل از رسيدن فراورده به دست مشتري آن را از درون فيلترهاي متعددي عبور مي دهند تا ناخالصي هاي آن گرفته شود و فراورده را به صورت پاك به مصرف كننده برساند.

در درون فيلتر يك استوانه فلزي قرار دارد كه دورتادور آن به وسيله تور سيمي بسته شده است. وقتي فراورده از درون فيلتر عبور مي كند ذرات درشت در درون آن به دام افتاده و در انتهاي پايين فيلتر ته نشين مي شود و مواد ته نشين شده را در زمان روتين هاي ماهيانه از فيلتر خارج مي نمايند.

فشارسنج (monometer)

براي  اندازه گيري فشار خلاء درون لوله از وسيله اي به نام فشارسنج استفاده مي شود. در قسمت ورودي پمپ ها از فشارسنج هي كمپوند و در قسمت خروجي پمپ ها از فشارسنج هاي كه فقط فشار را نشان مي دهند استفاده مي شود.

الكتروپمپ

الكتروپمپ هاي مورد استفاده در موتورخانه از نوع سانتريفوژ و مارپيچ مي باشد كه پمپ هاي سانتريفوژ براي بارگيري فراورده مورد استفاده قرار مي گيرند و به آن سرعت بيشتري مي دهند و در دورهاي مختلف طراحي و ساخته مي شوند. ولي براي تخليه فراورده از پمپ هاي مارپيچ استفاده مي شود كه داراي قدرت مكندگي بالايي مي باشند و در دورهاي پايين تر پمپ هاي سانتريفوژ طراحي و ساخته مي شود.

براي آبندي و جلوگيري از خروج فراورده از كنار شفت موتور از مكانيكال سيل استفاه مي شود. اتصال ناي الكتروموتورهاي درون موتورخانه به صورت ∆ (مثلث) مي باشد.

شيرهاي يك طرفه

براي جلوگيري از بازگشت فراورده به عقب و برخورد فراورده برگشتي با ايمپلرپمپ و فشاري كه بعد از بسته شدن لودينگ والو ايجاد مي شود از چك والو استفاده مي شود.

نبودن چك والو فشار زيادي را به پمپ در خلاف جهت چرخش اعمال مي كند كه باعث جريان كشيدن پمپ مي شود و در مواردي منجره سوخت سيم پيچ هاي درون پمپ مي گردد. بدين منظور شيوه هاي يكطرفه طوري طراحي شده اند كه فقط فراورده در يك سمت مي تواند حركت كند.

فشارشكن

براي از بين بردن ضربه قوچ و فشار زيادي كه در هنگام بسته شدن ناگهاني لودينگ والو اتفاق مي افتد و باعث مي شود فشار درون لوله به بالاي psI 110 برسد. از فشار شكن استفاده مي شود برروي خط ورودي و خروجي لوله اي كه در موتورخانه قرار دارد طراحي و نصب مي شود. در هنگام استارت الكتروپمپ و يا بسته شدن لودينگ والو، فشار زيادي به لوله ها وارد مي شود.

در صورتي كه فشار شكن در مسير لوله طراحي و نصب شده باشد فشاري در حد psI300 به لوله وارد آمده و باعث باز شدن ونشتي و يا تركيدن لوله در مسير فراورده مي شود. ساختمان داخلي فشارشكن از يك ساچمه بزرگ و يك فنر مكانيكي كه در پشت ساچمه ها قرار دارد تشكيل شده است.  در صورتي كه ضربه قوچ به حدي باشد كه بر نيروي فنر غلبه كند فشار فراورده ساچمه را به عقب هل داده و فراورده اضافي كه باعث ايجاد فشار درون لوله مي شود به بيرون انتقال پيدا مي كند. دامنه عملكرد فشار شكن را بين  psI 100 تنظيم مي كنند كه فشار مازاد بر psI 110 را تخليه مي كند.

گردآوری: پدیده نوین بخار

2 پاسخ

تعقیب

 1. […] برج تقطیر در خلا در واحد کک سازی به کمک گرما شکسته می شود. در نتیجه گاز تر، بنزین واحد کک […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید.

میانگین امتیاز 4 / 5. تعداد امتیازها: 1

تاکنون امتیازی داده نشده است، شما اولین باشید.