5
(1)

بلودان (blow down) یا همان زیر آب زنی به معنای خروج آب اشباع شده از مواد و نمک های محلول از دیگ بخار است. بلودان ابی است که به خواسته ی خود مصرف کنندگان از بویلر خارج می شود تا از جمع شدن ناخالصی ها که در فرایند تبخیر پیوسته بخار تولید می شود، جلوگیری کند. این بلودان با فشار، بخار آب را از بویلر خارج می کند.

نمایی از منبع زیرآب زنی

نقش کنترل بلودان در محافظت از دیگ بخار

مواد زائد و شیمیایی که در آب ورودی به بویلر وجود دارد باید از طریق لوله ی تغذیه حذف شوند و انجام ندادن این کار باعث ایجاد نکات منفی در بویلر می شود که نمونه هایی از آن نظیر ترک خوردگی و خوردگی هستند و در نتیجه ی این کار باید تعادل شیمیایی مناسب درون دیگ بخار حفظ شود تا سبب تمیز بودن و حذف آلایندگی های درون آب شود و انجام این کار به عهده بلودان می باشد.

کنترل زیرآب زنی نیز نظیر فعال کردن مکانیزم شیر تخلیه که روی بویلر قرار دارد و تخلیه ی درصد اندکی از آب دیگ بخار که شامل جامدات و رسوبات هستند از زیر سطح آب تغذیه دیگ بخار است. این کنترل زیرآب زنی زمانی درست و صحیح اجرا می شود که تعادل شیمیایی داخل دیگ بخار حفظ شود اما برای حفظ تعادل شیمیایی داخل دیگ، باید مقدار خروجی مواد شیمیایی با ورودی مقدار مواد شیمیایی که از طریق آب ورودی وارد آب تغذیه می شود برابری کند. در هر فرایند  نرخ بخار خروجی هر دفعه تفاوت پیدا می کند پس میزان آب تغذیه متغیر می باشد و به همان علت میزان تخلیه نیز کاهش پیدا می کند.

سیستم عملکرد زیرآب زن

منبع بلودان

منبع زیرآب زنی، مخزنی است  برای خنک کردن آب بلودان شده بویلر و تخلیه ی آن به محیطی امن مورد استفاده قرار می گیرد. برای انجام عمل زیرآب کشی هنگامی که آب داغ می باشد، سیال داغ در فشار پایین سریعا به بخار تبدیل می شود و نمی توان با روش های عادی تخلیه کرد، در نتیجه وجود مخزن زیراب زنی برای حفظ آب داغ همراه با بخار تا زمان خنک شدن ضروری است. برای منبع زیراب زنیمی توان از مخزن های فلزی که به صورت روزمینی و زیرزمینی استفاده کرد. در این مخزن دما و فشار آب تخلیه شده کاهش می یابد.

منابع بلودان جایگزین بسیار بهتری برای چاله های زیرآب زنی می باشند. در بیشتر مواقع اتصال ورودی به منبع زیراب زنیبه صورت یکسان در نظر گرفته می شود که سبب ایجاد ضعفی در محل اتصال لوله به منبع است. راه بهتر برای انجام آن استفاده از لوله مستقیم به همراه دیفیوز مرتبط به داخل منبع است، که دارای استحکام و مقاومت بیشتری می باشد.

نحوه عملکرد بلودان تایمر دار

ابعاد منبع بلودان

ابعاد منبع بلودان ابتدا باید با توجه به فشار بویلر و سایز لوله ی آن طراحی و مشخص شود. فشار درون مخزن تحت هیچ شرایط نباید بیشتر از 0.3 بار باشد و منبع باید به اندازه ای بزرگ باشد که فشار درون منبع بیشتر از 0.35 بار نشود و نیز حجم مخزن باید به اندازه ای بزرگ باشد که درجه ی آب سرریز شده ی آن از 43 درصد تجاوز نکند.

لوله کشی منبع زیراب زنی

شکلی زیر نشان دهنده چیدمان صحیح لوله کشی بلودان برای چند بویلر می باشد. در این شکل خط های بلودان TDS و خط های بلودان از زیر بویلر ، به صورت جداگانه به منبع زیراب زنی اتصال یافته اند. در صورت انجام این لوله کشی  نصب کلکتور نباید روی  بویلر انجام بگیرد. بلکه کلکتور باید روی خود سیستم بلودان نصب شود تا بلودان سرعت کار چشمگیری داشته باشد.

نحوه لوله کشی بلودان

مزایای بلودان

بلودان مزایای چشمگیری دارد که یکی از انواع آن حذف آلاینده ها و پاکسازی آب تغذیه است که انجام این فرایند سبب تولید بخار خالص می شود. بلودان برای حفظ سلامت و امنیت دیگ بخار نیز بسیا مهم است که باعث جلوگیری از خوردگی آن می شود و از لوله های دیگ بخار در برابر پوسته پوسته شدن محافظت می کند و اما یکی از خواص مهم زیراب زن ها محافظت از لوله ی تغذیه است که باعث جلوگیری از رسوب گیری و اضافه شدن جامدات و مواد شیمیایی و مواد معلق در آب تغذیه می شود.

معایب بلودان

بلودان در کنار مزایا معایب به نسبت کمتری و قابل قبولی دارد که یکی از این معایب این است که در صورت مراقبت نکردن و نداشتن برنامه ریزی مناسب برای بلودان سبب کاهش تفاوت حرارت و فشار می شود که این از مهم ترین معایب آن است البته این مشکل در صنعت به طور عادی شناخته می شود که از هردستگاه باید به طور مرتب مراقبت کرد اما یکی دیگر از معایب زیرآب زن ها کاهش یافتن درجه حرارت و فشار بویلر است که باعث کاهش یافتن کارایی آن می شود.

در نتیجه زیرآب زنیو منابع آن نفع بیشتری نسبت به معایب آن دارد که این سیستم سبب پیشرفت کار و سرعت کار بالا می شود که مشکلات کمتری در حین کار بویلر پیش بیاید.

بلودان شرکت نوین بخار

با توجه به مزایای زیرآب زن ها جهت افزایش طول عمر دستگاه شرکت نوین بخار بلودان های مختلفی در ابعاد و اندازه های گوناگون بسته به نیاز مشتری طراحی و تولید می نماید. جهت دریاف کاتالوگ بلودان نوین بخار می توانید در بر روی کلمه دانلود کلید نمایید.

دانلود کاتالوگ مخزن بلودان شرکت نوین بخار NovinBokhar blowdown tank catalogue download cataluge

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید.

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد امتیازها: 1

تاکنون امتیازی داده نشده است، شما اولین باشید.