بازرسی دیگ بخار

بازرسی دیگ بخار یا همان تست بویلر فرآیندی است که جهت شناسایی و تشخیص دادن خرابی در جداره های دیگ بخار و لوله ها و… انجام می گیرد.در طی انجام بازرسی بویلر باید از درستی عملکرد و سلامت تجهیزات نصب شده روی بویلر مطمئن شویم.  طبق آیین نامه دیگ بخار باید به صورت سالیانه، تعمیرات کلی و اساسی انجام شود تا طول عمر و سلامتی سیستم افزایش یابد. فرآیند توسط مشاورین حفاظت فنی وزارت کار یا مسئول استاندارد دیگ بخار انجام می شود و در صورت نبود مشکل یا عیب در دیگ بخار گواهینامه ی یکساله برای بویلر صادر می شود.

مراحل بازرسی دیگ بخار

تست فنی ادواری

·         بازرسی ظاهری

·         تست ضخامت سنجی

·         تست هیدرواستاتیک

·         بازرسی داخل محفظه آبگیری

·         بازرسی داخل مخفظه احتراق

·         تست تجهیزات کنترلی

این تست ها بعد از اولین تست که در محل تولید بویلر انجام می شود از اهمیت بالایی برخودار است. یکی از مشکلاتی  که پس از کار کردن دیگ بخار به وجود می آید و در این تست به چشم می خورد، چسبیدن رسوبات به لوله ها است. اگر این رسوبات بیش از 5 میلی متر بر روی لوله بچسبند، لوله ها به شستشو با اسید نیاز دارند.

تست فنی بویلر در هنگام تولید

این تست در هنگام تولید بویلر انجام می شود که جهت آگاهی از وضعیت بویلر و نحوه ی درست کار کردن آن می باشد. یکی از موارد پر اهمیت این تست، بازرسی لوله های دیگ بخار (نشتی ندادن) می باشد.

اجزای مورد اهمیت در  بازرسی دیگ بخار

در بازرسی دیگ بخار، همه ی تجهیزات و ابزارآلاتی که روی بویلر نصب شده اند مورد تست  و آزمایش قرار می گیرند مانند لول کنترل، پرشر سوییچ، مشعل ، ترموستات، سنسور اگزوز، آب نما و…. در این تست که از نوع هیدرواستاتیک می باشد از دستگاه التراسونیک ( ضخامت سنج) جهت سنجیدن ضخامت و بازرسی اجزای اصلی دیگ بخار مانند شبکه های عقب و جلو، شل (بدنه) و راپر و کوره استفاده می شود. در این تست از آب با دمای 7 درجه استفاده می شود.(از 7 درجه ی سانتی گراد کمتر نباشد)

شرح بازرسی دیگ بخار

هنگامی که تمامی جوشکاری ها پایان یافته باشد، پس از گذشت 24 ساعت برای خنک شدن دیگ بخار تست هیدرواستاتیک بر روی بویلر انجام می شود. تست هیدرواستاتیک به منظور آزمایش کلی و مطمئن شدن از درستی عملکرد بویلر انجام می شود این تست نیز به منظور تشخیص میزان نشست بر روی شبکه ها و کوره و بدنه انجام می شود.

پس از خنک شدن بویلر باید تمامی مسیر های دیگ بخار مانند لول کنترل، سوپاپ اطمینان و… به جز ورودی پمپ آب و مانومتر بسته باشند. در مرحله ی اول باید توسط دستگاه التراسونیک ضخامت شبکه های جلو و عقب و کوره و بدنه تست شود و در چک لیست مربوطه یادداشت شود. سپس برای انجام تست هیدرواستاتیک پمپ آب را در حالت دستی می گذاریم در حین انجام این مرحله شیر هواگیری را باز می کنیم و پس از انجام فرآیند هواگیری و خروج از شیر مربوطه، شیر هواگیری را می بندیم و فشار آب داخل دیگ را تا 1.5 برابر فشار طراحی تنظیم می کنیم و سپس پمپ آب را خاموش کرده و دیگ باید تا 30 دقیقه تحت فشار قرار بگیرد.

در این بازه ی زمانی در شبکه های جلو و عقب در وجود هر گونه نشتی سریعا فشار بویلر را کاهش می دهیم و پس از 30 دقیقه تست، فشار آب را کاهش می دهیم و سوپاپ اطمینان را در جای خود می گذاریم و مجددا فرآیند آزمایش دادن فشار را تا مرحله ی فعال شدن سوپاپ اطمینان پیش می بریم، در این قسمت نهایتا زمانی که سوپاپ اطمینان در میزان فشار مناسبی فعال گردید فشار را به تدریج کم می کنیم و از عملکرد درست بویلر مطمئن می شویم.

دیگ بخار شرکت نوین بخار Novinbokhar Steam boiler

اهمیت بازرسی دیگ بخار

یکی از دلایلی که باعث عمر و کارکرد مفید بیشتر دیگ بخار می شود بازرسی و رفع عیوب آن می باشد. در حالی که دیگ بخار در 200 سال گذشته تا الان تغییرات به سزایی نداشته اند، اما بازرسی دیگ بخار پیشرفت های چشمگیری داشته است. این بازرسی می تواند قدرت مغناطیسی رنگ های فلورسنت و دیوار های فولادی دیگ بخار را در بر بگیرد و نقاط ضعف بویلر را پیدا کند و به عمر و ایمنی آن افزایش طولانی مدت بدهد. 

 همانطور که در این مقاله شرح دادیم تست هیدرواستاتیک و بازرسی دیگ بخار یکی از اصلی ترین قوانین مراقبت از بویلر و مطلع شدن از نحوه ی کارکرد آن می باشد.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *