5
(1)

شیرآلات صنعتی

شیرآلات صنعتی کاربرد مهمی در صنایع برای اهدافی متنوع از جمله کنترل و توقف جریان دارند و انتخاب صحیح شیرآلات در صنایع برای کارایی و فرآیند درست و بهبود عملکرد سیستم انتقال سیال بسیار قابل توجه و مهم می باشد.

شیرآلات صنعتی نقش و کاربردهای مهمی در صنایع دارند، قطع و وصل و کنترل جریان سیستم های تهویه، سیستم های انتقال سیال از کاربردهای شیرآلات محسوب می شود. از شیرها به منظور بهینه کردن شرایط عملکرد خطوط انتقال استفاده می شوند و می توانند در بخش های بالادستی ، میان دستی و پایین دستی نصب شوند. انتخاب شیر، انتخاب جنس بدنه، جنس دیسک و نوع عملگر آن  بر حسب نوع سیال  و شرایط فشاری و دمایی و عملکردی در صنعت انجام می شود .  برای خرید شیر آلات صنعتی مربوط به صنعت دیگ بخار به روی لینک کلیک کنید.

به صورت عمده شیرآلات صنعتی از نظر جنس به دو دسته شیرآلات چدنی و شیرآلات برنجی تقسیم می شوند.

شیرآلات چدنی (شیرآلات صنعتی)

شیرهای چدنی به منظور کنترل و قطع و وصل جریان در صنایع مختلف، دیگ بخار، نیروگاهها، خطوط انتقال آب، تاسیسات آب و فاضلاب ، تاسیسات مخازن آب، صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی و صنایع دارویی و غذایی استفاده می شود. شیرآلات چدنی در سایزها و فشار و کاربردهای مختلف طراحی می شود که بر حسب نیاز هر کدام از آنها انتخاب می شوند. از انواع پرکاربرد شیرآلات چدنی می توان به شیر فلکه کشویی، شیر پروانه ای ، شیر فشارشکن، شیر صافی، شیر تخلیه هوا اشاره کرد.

شیرآلات برنجی

(شیرآلات صنعتی)

شیرآلات برنجی از پرکاربردترین شیرها در دیگ بخار و صنایع مختلف نفت و گاز پتروشیمی ، تاسیسات ساختمان، لوله کشی آب سرد و گرم، سیستم های تهویه مطبوع ، جهت انتقال سیالات خورنده و …. می باشد. شیرهای برنجی از آلیاژ برنج بدون سرب تولید می شوند. تولید شیرهای برنجی بسته به کاربرد برای فشارهای کاری 10 بار تا 40 بار انجام می شود.

نوع اتصال شیرآلات برنجی به صورت دنده ای می باشد و نوع اتصال شیرآلات چدنی به صورت فلنجی بوده و هرکدام از شیرآلات چدنی نیاز به دو فلنج دارد.

شیرآلات صنعتی بر اساس کاربرد به پنج دسته تقسیم می شوند:

قطع و وصل جریان :

این شیرها برای قطع جریان در یک لوله و یا یک بخش از خط انتقال بکار می روند و معمولا پس از هر انشعاب پیش بینی میگردند.

شیر آلات کشویی:

باز و بسته شدن شیر آلات کشویی با کمک میله و اهرمی به صورت دستی یا به کمک الکتروموتوری انجام می گیرد. با دوران اهرم، کشویی شیر بالا و پایین رفته و جریان آب را قطع و وصل می کند.

شیر کشویی

کنترل دبی جریان سیال :

شیر پروانه ای

(شیرآلات صنعتی)

:

شیر پروانه‌ای به انگلیسی Butterfly valve  به گونه ای از شیرهای صنعتی گفته می شود که در آن از یک دیسک دایره ای یا مستطیلی جهت کنترل یا انسداد مسیر جریان سیال استفاده می شود که امکان چرخش حول محور خود را دارد.

شیر پروانه ای

کنترل جهت جریان

شیرهای کنترل جریان برای کنترل و تنظیم جریان آب در لوله استفاده می شود. این کنترل و تنظیم ممکن است شامل دبی، فشار و یا سرعت جریان آب در لوله باشد.

این نوع از شیرها  بدون دخالت مستقیم انسان با فرمان گرفتن از کنترلر باز یا بسته می شوند و نیروی مورد نیاز برای باز و بسته کردن شیر به صورت الکتریکی، هیدرولیکی و یا پنوماتیکی است.

انواع شیرهای کنترل

(شیرآلات صنعتی)

:

شیر یک طرفه:

برای یک سو کردن جهت جریان آب یا فاضلاب از شیر یک طرفه استفاده می شود. این شیر به گونه ای طراحی شده است که وقتی جریان آب در خلاف جهت در نظر گرفته شده حرکت می کند باعث بسته شدن مسیر می شود.

کنترل فشار جریان

شیرآلات فشارشکن:

برای کنترل فشار جریان آب در مواردی که سیستم انتقال جریان در مسیرهای پرشیب قرار می گیرد از شیرآلات فشارشکن استفاده می شود، زیرا در شیب زیاد فشار وارده به قسمت های پایین تر خط لوله بسیار زیاد می شود و اگر این فشار کنترل نشود باعث صدمات زیادی از جمله ترکیدن لوله می شود.

شیر نگه دارنده فشار:

از شیر نگه دارنده فشار برای تامین فشار مورد نظر در قسمت هایی استفاده می شود که به علت برداشت زیاد آب امکان کاهش فشار زیاد می باشد.

شیر اطمینان:

شیر اطمینان به انگلیسی  Relief valve برای کنترل فشار هنگامی که فشار آب در لوله بالا می رود و فشار از حد مجاز بیشتر می شود به کار می رود که در این صورت شیر اصلی بسته می شود و آب به صورت پساب از سیستم خارج می شود. این شیر برای خنثی کردن ضربه قوچ نیز کاربرد دارد.

محدوده فشار کارکرد شیراطمینان، معمولاً مرتبط با فشار قابل تحمل تجهیزات، لوله ها و دستگاه ها و یا محصولات تولیدی و همچنین مسائل مربوط با حفظ ایمنی افراد می باشد.

شیر اطمینان

شیر کنترل دبی:

شیر کنترل دبی به انگلیسی  Control valve در دو حالت مورداستفاده قرار می گیرد. در حالت اول زمانی که ما فقط یک دبی ثابت مدنظر داشته باشیم اگر دبی ورودی بیش ازحد مجاز باشد دریچه ی آن بسته شده تا دبی به حد معین خود برسد. و در صورت کم شدن دبی از حد معین خود دریچه شروع به باز شدن می کند.

حالت دوم زمانی است که دبی های مختلفی مدنظر باشد که با تنظیم دریچه دبی موردنظر به دست می آید. کنترل این دریچه هم به صورت دستی و هم به صورت کنترل خودکار انجام می شود.

شیر کنترل سطح آب (شیر شناور):

برای جلوگیری از سرریز شدن آب موجود در مخازن نگهداری آب از شیرهای کنترل سطح آب به انگلیسی Float Control Valve  استفاده می شود.

کنترل سطح آب

تمیز کردن مسیر جریان : صافی

. شیرهایی که بر ترکیبات آب اثر میگذارند.

شیر هواگیر Air Vent Valve:

وجود حباب های هوا در لوله که ممکن است در فرآیند مکش های کوتاه مدت در برخی از بخش های خط انتقال وارد لوله شود در قسمت های مختلف لوله جمع می شود و در نهایت به قسمت های بالاتر می رود و در یک نقطه جمع می شوند. وجود فضاهای هوایی سبب مختل شدن جریان آب و ایجاد ضربه در بخش های گوناگون لوله می شود.

شیر شستشو

(شیرآلات صنعتی)

:

شیر شستشو برای تخلیه مواد و ذرات ته نشین شده ریز خاک و نیز ذرات ناشی از کنده شدن مواد در درون لوله ها و شستشوی لوله ها استفاده میشود. به علت وزن زیاد این مواد به نقاط گود شبکه رانده و در آنجا جمع می شود. ازاین رو در این نقاط باید شیرهای شستشو کار گذاشته شود.

شیر سولو ولو

(شیرآلات صنعتی)

:

شیرهای سلو ولو (solo valve) یا سه حالته یکی از پرکاربرد ترین و مهم ترین تجهیزات در سختی گیرها در صنعت تصفیه آب می باشند. شیر سولو ولو سختی گیر معمولا دارای سه وضعیت است و نوع دستی آنها به صورت یک اهرم مورد استفاده قرار می گیرد.

.

عملگر شیرآلات صنعتی (actuator)

عملگر به وسیله ای گفته می شود که بعد از دریافت پیام از سیستم های کنترلی یک حرکت چرخشی یا خطی را ایجاد می کند. عملگر شیرآلات بر حسب کاربرد، به صورت دستی یا غیر دستی انجام می گیرد. عملگرهای دستی به صورت گیربکسی یا اهرمی می باشند که با چرخاندن به صورت ساعتگرد و یا پاد ساعتگرد شیر باز یا بسته می شود.

در شیرآلات با سایز بزرگ که تحت فشار هیدروستاتیکی زیادی قرار دارند، کنترل شیر آلات به صورت دستی ممکن نیست و یک عملگر بر روی آنها نصب می شود، همچنین شیرآلاتی که کنترل آنها از محلی دور دست انجام می شود و یا در صورتی که زمان باز و بسته کردن و کنترل شیرآلات خیلی زیاد می باشد باید از نصب عملگر بر روی شیرآلات برای بهینه سازی استفاده کرد.

انواع عملگرهای شیرآلات صنعتی

عملگر الکتریکی : عملگر الکتریکی به واسطه نیروی برق باعث باز و بسته شدن و تنظیم شیرآلات می شود .

عملگر پنوماتیکی : عملگر پنوماتیکی با کمک نیروی باد و هوای فشرده، گشتاور لازم برای تنظیم حالت های مختلف شیرآلات را تامین میکند .

عملگر هیدرولیکی : عملگرهای هیدرولیکی به واسطه نیروی روغن بر پایه نفت خام، نیروی لازم برای تنظیم حالت های شیرآلات را ایجاد میکند .

عملگر سلونوئیدی : عملگر سلونوئیدی از عملگرهای برقی می باشد، که برای قطع و وصل جریان مایعات و گازها در صنایع به کار می رود و با تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی عمل برای چرخش، یا باز و بسته کردن شیر را انجام میدهد.

انواع شیرآلات صنعتی مورد استفاده در صنعت ساخت دیگ بخار

شیر تغذیه (شیرآلات صنعتی)

شیر تغذیه به انگلیسی  Feed valve  قبل از دیگ بخار و بعد از پمپ نصب می­ گردد. شیر تغذیه دارای یک عدد یکطرفه (Check Valve) بوده و از برگشت آب یا بخار به داخل پمپ جلوگیری می نماید. این شیر باید دائما در حالت کاملاً باز بوده تا آب به راحتی وارد دیگ بخار گردد. بعد از آبگیری و قطع پمپ نیز شیر یکطرفه از برگشت آب یا بخار به پمپ جلوگیری می­نماید. برای خرید شیر تغذیه ساخته شده توسط شرکت پدیده نوین بخار به صفحه محصولات نوین بخار مراجعه کنید.

شیر تغدیه شیرآلات صنعتی نوین بخار

اپراتور باید با کنترل حرارت لوله ارتباطی بین شیر تغذیه و پمپ  از عدم برگشت آب و بخار به پمپ مطمئن گردد. این کار بلافاصله بعد از خاموش شدن پمپ باید صورت گیرد. در صورت برگشت آب و بخار به داخل پمپ سریعاً بایستی شیر تغذیه را بسته و از ورود آب و بخار به پمپ جلوگیری به عمل آید. سپس پیچ های قسمت یکطرفه را باز نموده و شیر یکطرفه را از هرگونه جرم یا رسوب که مانع عملکرد صحیح شیر  گردیده است پاک نموده و مطمئن شوید سطوح آب بندی خراش یا خوردگی نداشته باشند.

اگر سطح آب در مخزن تغذیه یا دی اریتور بالاتر از سطح آب دیگ بخار است هنگام خاموش بودن و عدم وجود فشار در دیگ، شیر تغذیه را ببندید تا آب از مخزن به دیگ وارد نشده و لبریز نگردد.

شیر آبنما برنجی (شیرآلات صنعتی)

شیر آبنما برنجی جهت نشان دادن آب داخل دیگ بخار به کار می رود، که اپراتور با مشاهده آن متوجــــــه می شود که در داخل دیگ بخار چه میزان آب وجود دارد. شیشـــه های آب نما دارای دو عدد شیر مخصوص در قسمــــــت بالا و پایین هستند، که به وسیله آن دو عدد شیر آب از قسمت پایین وارد شیشه آب نما شده و از قسمت بالا نیز فشـــار بخار اجازه نمی دهد که آب از سطح واقعی بیشتر نشــــان داده شود.

شیر تخلیه کنترل سطح (شیرآلات صنعتی)

شیر تخلیه وظیفه پاکسازی و تخلیه کامل محفظه شناور و اتصالات آب و بخارِ کنترل سطح از رسوبات را به عهده دارد که در زیر کنترل کننده های سطح نصب شده و به آن شیر تخلیه مرحله ای یا شیر زیر موبری نیز می­ گویند،.

شیرآلات صنعتی نوین بخار

مراحل تخلیه شیر امکان پاکسازی مسیر ورودی آب (به پایین لول کنترل)، مسیر ورودی بخار (به بالای لول کنترل) و همچنین محفظه شناور لول کنترل  Level controlرا به وجود می آورد. تخلیه این ارتباطات به صوت جداگانه در مراحل مشخص عملکرد شیر صورت می گیرد.

هنگامی که دستگیره شیر تا آخر (خلاف جهت عقربه های ساعت) باز باشد، عملکرد شیر در حالت نرمال می باشد. لازم است برای عملکرد صحیح این شیر و کنترل کننده سطح، روزانه حداقل یکبار شیر را کاملاً بسته (در جهت عقربه های ساعت) و مجدداً باز نمایید تا داخل محفظه شناور و مسیر شیر زیر موبری کاملاً عاری از رسوبات گردد.

آب مورد استفاده برای دیگ بخار بایستی از نظر املاح در حد استاندارد باشد با این وجود در صورت عدم استفاده به موقع و روزانه از شیر زیر موبری مسیرهای ارتباطی آب و بخار به لول­ کنترل و همچنین محفظه شناور در اثر رسوبات مسدود شده و باعث عدم عملکرد صحیح لول­ کنترل و در نتیجه پایین آمدن سطح آب و حتی گاهی موجب سوختن دیگ می­ گردد.

شیرآلات صنعتی نوین بخار

شیر اطمینان (شیرآلات صنعتی)

وظیفه شیر اطمینان (Safety Valve) کاهش فشار دیگ بخار به صورت مکانیکی می باشد. متناسب با ظرفیت دیگ و مطابق استاندارد، نصب یک یا دو عدد شیر اطمینان بر روی دیگ بخار اجباری می باشد. شیر اطمینان می تواند به صورت تک یا دو فنره باشد.

شیرآلات صنعتی نوین بخار

در صورتی که به هر دلیل هیچ یک از سیستم های الکترونیکی کنترل دیگ عمل ننماید و فشار دستگاه از حد مجاز فراتر رود، جهت جلوگیری از انفجار، شیرهای اطمینان نصب شده بر روی دیگ به صورت مکانیکی وارد عمل شده و و با خروج بخار اضافه و کاهش فشار از بروز حادثه جلوگیری می نماید.

در حالت عادی درون شیر اطمینان، یک دیسک روی نشیمنگاه توسط یک فنر در حالت بسته نگه داشته شده است. هنگامی که فشار سیستم از فشار مطلوب بالاتر می رود، فشار ناشی از سیال به دیسک فشار آورده و بر نیروی ناشی از فنر غلبه کرده و دیسک را بلند می نماید. با بلند شدن دیسک، سیال از کناره های دیسک خارج شده و هنگامی که دوباره فشار سیستم به حالت ایمن بازگردد، دیسک مجدداً به حالت بسته بر می­ گردد.

لازم است کارکرد شیر اطمینان به صورت مرتب کنترل شود. برای جلوگیری از رسوب گرفتن مسیر خروج بخار لازم است کارکرد شیر اطمینان به صورت مرتب کنترل شود، زیرا رسوب مانع باز شدن به موقع شیر اطمینان و تخلیه بخار اضافی در دیگ بخار می شود که در این صورت احتمال انفجار وجود خواهد داشت.

برای خرید این نوع شیر ساخته شده توسط شرکت پدیده نوین بخار به صفحه محصولات مراجعه کنید.

شیر اصلی خروج بخار

شیر اصلی خروج بخار ، به منظور قطع، وصل و تنظیم جریان خروج بخار به عنوان شیر اصلی در مسیر خروج بخار در قسمت فوقانی دیگ بخار نصب می­گردد.

اگر در مجموعه ای چند دیگ بخار بصورت همزمان بکار گرفته شده است، لازم  است بعد از خروجی شیر اصلی هر دیگ، یک عدد شیر یکطرفه مناسب نصب شود تا در صورت افت فشار هر دیگ، از برگشت بخار به دیگ و ایجاد شوک های ضربه ای به بدنه شیر و دیگ بخار جلوگیری نماید.

(مانومتر) یا فشار سنج که بر روی کلکتور لوازم کنترلی نصب گردیده است وظیفه نمایش فشار بخار دیگ را به عهده دارد. پیشنهاد می شود برای اطمینان از عملکرد صحیح و نمایش دقیق فشار توسط مانومتر، به صورت سالانه عملیات کالیبراسیون انجام گیرد.

شیر تخلیه بخار

شیر 90 درجه خروجی دیگ بخار از این شیر در صنایع مختلف برای مصارف عمومی قطع و وصل یا تنظیم جریان استفاده می گردد در دیگ های بخار این شیر بعنوان شیر اصلی مسیر خروجی بخار دیگ مورد استفاده قرار می گیرد.

این شیر به عنوان شیر تخلیه (Drain Valve) در پایین ترین نقطه انتهایی دیگ بخار ، جهت  زیر آب زدن (Blow Down ) وتخلیه آب و رسوبات نصب می گردد. لازم است شیر تخلیه نسبت به زمان فعال بودن دیگ حداقل هر ۴ ساعت یکبار در حالتی که دیگ تحت فشار است به مدت ۱۵ ثانیه باز شده تا رسوبات داخل دیگ تخلیه و از تجمع رسوبات جلوگیری گردد. استفاده از یک شیر پنوماتیک تایمردار به صورت اتوماتیک جهت انجام منظم عملیات زیر آب زدن توصیه بعد از شیر تخلیه اصلی توصیه می­گردد. (این عمل به خصوص در زمان استفاده از رسوب زدای مغناطیسی اهمیت بیشتری خواهد داشت). این نوع شیر تخلیه که در تصویر مشاهده می کنید توسط شرکت پدیده نوین بخار ساخته می شود که جهت خرید آن می توانید به روی لینک کلیک کنید.

شیرآلات صنعتی نوین بخار

شیر نمونه گیری

با توجه به اهمیت کیفیت آب مصرفی و میزان سختی آن در دیگ بخار، شیر نمونه گیری جهت سهولت در نمونه برداری و آزمایش آب دیگ استفاده می­گردد.

پلاگ ولو (Plug Valve)

شیر سماوری یا پلاگ ولو به انگلیسی plug valve یک شیر صنعتی با چهار جهت امکان قرار گیری دسته شیر (چهار وضعیت) است. در این مدل ولو از یک سوپاپ یا سیلندر برای متوقف کردن جریان سیال استفاده می شود.

در طراحی این شیر عموما یک پورت ورودی و یک پورت خروجی داریم؛ اما مدل هایی با بیشتر از دو پورت نیز در بازار موجود است.

عموما این ولوها با دو پورت ورودی و برای قطع و وصل جریان سیال به کار میروند. مدل هایی با سه پورت ورودی نیز ساخته شده اند که در این حالت برای ترکیب یا منحرف کردن جریان به کار می روند.

عملکرد پلاگ ولوها مشابه بال ولوهاست.

پلاگ ولو

 انواع پلاگ ولوها

پلاگ ولوها در مدل های خشک و روغنی و با چندین خروجی متفاوت در دسترس هستند.پورت ها در پلاگین های مخروطی به طور کلی مستطیلی شکل هستند، اما در مدل های دایره ای و الماسی شکل نیز موجود هستند.

پلاگ این مدل ولوها به شکل سیلندر نیز قابل سفارش است. وقتی از پلاگ های سیلندری شکل استفاده می کنیم، می توان از برابر یا بزرگتر بودن اندازه ی پورت ولو با مساحت لوله مطمئن بود.

پلاگ ولوهای روغنی یک حفره در وسط محورشان تعبیه شده است. این حفره از پایین بسته شده است و با پیچ و مهره به بالا فیت شده است.

پلاگ ولوهای روغنی باعث عملکرد قابل انعطاف ولو و تعمیر و تعویض ساده ولو می شوند.

پورت های مستطیلی پلاگها متداولترین شکل برای این مدل ولوها هستند

2 پاسخ

تعقیب

  1. […] انواع شیر و متعلقات آن | گروه صنعتی نوین گفت: نوامبر 24, 2020 در 12:33 ب.ظ […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید.

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد امتیازها: 1

تاکنون امتیازی داده نشده است، شما اولین باشید.