5
(1)

انواع دیگ بخار (انواع بویلر) را می توان بصورت زیر دسته بندی نمود:

 1. بویلرهای ظرفی Pot boiler یا Haycock boiler
 2. بویلرهای لوله آتش Fire-tube boiler
 3. بویلرهای لوله آب Water-tube boiler
 4. بویلرهای لوله آتش با جعبه آتش لوله آبی Fire-tube boiler with water-tube firebox
 5. بویلرهای فلش Flash boiler
 6. بویلرهای بخش بندی Sectional boiler

بویلرهای ظرفی

 • بویلرهای ظرفی از یک محفظه اولیه حاوی آب تشکیل شده است که گرما با ظرف آن تماس پیدا می کند. در قرن 18 Haycock boiler معمولا برای تولید و نگهداری حجم بالایی از بخار کم فشار می رفتند. که اغلب در حدود فشار اتمسفری بودند عمل می کنند. این دیگ بخار از سوزاندن چوب بعنوان منبع بخار استفاده می نماید. بازدهی این روش پایین می باشد.

دیگ بخار هایکوک پدیده نوین بخار

بویلر فایرتیوب

 • در بویلرهای فایرتیوب، آب بصورت نسبی ظرف را پر می کند. و مقدار کمی فضا جهت بخار بالای آن باقی می گذارد که به آن فضا steam space می گویند. منبع حرارتی درون کروه یا  firebox جهت نگهداشتن دما در زیر نقطه جوش توسط آب احاطه می شود.
 • در این روش بهتر است که کوره در یک انتهای فایر تیوب ها در امتداد مسیر گاز داغ قرار بگیرند. با این کار سطح گرمایی افزایش می یابد. همچنین با اغییر یافتن جهت معکوس در گازهای داغ در لوله های دوم یا مسیر های برگشتی. سطح تماس افزایش یافته و گرمای بیشتری منتقل می شود.
 • در بویلرهای لوکوموتیوی، محفظه بویلر از جعبه آتش گسترش می یابد و گاز های داغ از درون لوله های آتش موجود در ظرف عبور می کنند. که باعث افزایش سطح تماس نسبت بخ حالت تک مسیر  شده و انتقال حرارت را افزایش می دهد.
 • این نوع از بویلرها معمولا نرخ پایین تولید بخار را در مقایسه با روش های دیگر دارند. که البته حجم بالای ذخیره سازی در این روش این عیب را جبران می کند. این بویلرهای معمولا سوخت جامد می سوانند ولی توانایی کار کردن با سوخت های مایع و گازی را نیز دارند. این بویلر ها در مجموع بعنوان یکی از انواع دیگ بخار مهم محسوب شده و کارایی بیشماری در صنعت دارند.

انواع دیگ بخار - دیگ بخار لوله آتش

بویلر واترتیوب

 • بویلر واتر تیوب یا لوله آبی از لوله های پر شده با آب تشکیل شده. که یچدمان های گوناگونی می توانند در کوره به خود بگیرند. در این روش معمولا لوله ها به یک ظرف های بزرگ متصل می شوند. آن هایی که پایین هستند شامل آب و آن هایی که بالا هستند شامل بخار و آب می شوند.
 • در حالت های دیگر مانند بویلرهای تک لوله آب توسط پمپ در کویل های جریان می یابد. این روش با نرخ بالاتری بخار ولی با گنجایش ذخیره سازی کمتر تولید می کند.
 • بویلر های لوله آبی برای بکارگیری منبع گرمایی طراحی می شوند. و معمولا برای مواردی که نیاز به بخار با فشار بالا است بکار می روند.

انواع بویلر - دیگ بخار واترتیوب- پدیده نوین بخار

بویلرهای لوله آتش با جعبه آتش لوله آبی

 • در بعضی موارد هر دو نوع دیگ بخار فو الذکر با یکدیگر ترکیب می شود. حالت کلی آن به صورت می شود که یک جعبه آتش حاوی. لوله های آبی که به نام thermic siphons شناخته می شود ایجاد می کند. در این روش گاز ها از دیگ بخار لوله آتش به صورت معمول عبور می کنند. این روش معمولا در لوکوموتیو های مجارستانی مورد استفاده قرار گرفته اند. البته در بعضی از کشور ها نیز کاربرد پیدا کردند.

بویلرهای فلش

بویلر های فلش یک نوع خاص از بویلر های واتر تیوب هستند. در این روش لوله های بهم دیگر نزدیک تر بوده و آب به درون آن ها پمپ می شود. بویلر های فلش از انواع تک لوله که در آن ها لوله ها به صورت دائمی از آب پر می شوند. در این روش لوله ها خیلی داغ نگه داشته می شوند تا آب بصورت خیلی سریع به بخار. و بخار فوق اشباع تبدیل شود. بویلر های فلش در بعضی ماشین ها در قرن 19 بکار می رود. و استفاده از آن تا قرن 19 ادامه یافت.

دیگ بخار از نوع فلش

بویلرهای بخش بندی

این روش با نام pork chop boiler نیز شناخته می شود از قالب های آهنی بخش بندی شده تشکیل شده است. در این روش آب در این محفظه های آهنی قرار می گیرد. همه ی این بخش بندی ها در یک روش روی همدیگر اسمبل شده و باعث ایجاد دیگ بخار می شود.

انواع دیگ بخار- بویلر قطاعی

در شرکت پدیده نوین بخار انواع دیگ بخار در سایز و اندازه های مختلف تولید می شود جهت مشاهده محصولات ما اینجا کلیک کنید.

گردآوری: پدیده نوین بخار

منابع:

Chapter 4 – Steam boilers/AlirezaBahadoriPhD/Essentials of Oil and Gas Utilities

12 پاسخ

تعقیب

 1. […] درون لوله و دیگر موارد تقسیم بندی می شوند. اصلی ترین تقسیم بندی دیگ های بخار بر اساس بویلر های فایرتیوب (لوله آتش) و واترتیوب (لوله […]

 2. […] آگاهی از دستور العمل های ایمنی و استاندارد های ارائه شده توسط سازنده دیگ بخار […]

 3. […] توجه به مطالب ارائه شده در سایت، با دیگ بخار، انواع آن و کاربرد های آن آشنا شدیم. با توجه به مصارف صنعتی دیگ […]

 4. […] طراحی دیگ بخار توضیح داده شد، پارامترهای طراحی بر اساس نوع دیگ بخار تغییر می کند. یکی از این پارامترهای خاص نرخ چرخش آب […]

 5. […] در دیگ های بخار بکار گرفته می شود. فونداسیون ها بر اساس نوع دیگ بخار یا کاربرد آن ها متفاوت است. به عنوان مثال فونداسیون های […]

 6. […] طراحی دیگ بخار را می توان بر اساس نوع دیگ بخار تقسیم بندی نمود. به عنوان مثال در طراحی دیگ بخار واتر […]

 7. […] با توجه به تنوع بالا در دیگ های بخار، در اولین قدم نوع دیگ بخار بر اساس نیاز مشتری در نظر گرفته می شود. به عنوان مثال در […]

 8. […] فشار و فوق اشباع را بر عهده دارد. این دیگ ها معمولا در دسته بندی انواع دیگ های بخار از نوع واتر تیوب (لوله آبی) هستند. بدین صورت که آب خروجی […]

 9. […] بخار بر اساس دسته بندی های مختلفی که دارد می تواند به صورت های مختلفی عمل نماید. البته […]

 10. […] های بخار با توجه مقاله انواع دیگ بخار به لحاظ حرکت سیال به دو دسته دیگ بخار فایر تیوب (دیگ […]

 11. […] که در بخش بندی انواع دیگ بخار گفته شد، دیگ بخار از لحاظ محتوی سیال درون لوله به دو […]

 12. […] بخار را می توان از لحاظ مختلف دسته بندی نمود. در میان دسته بندی های مختلف، روش تقسیم بندی بر اساس سیال در حرکت درون لوله ها بیشتر […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مقاله چه میزان برای شما مفید بود؟

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید.

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد امتیازها: 1

تاکنون امتیازی داده نشده است، شما اولین باشید.